skip to Main Content
Vytápění krbovými kamny v interieru - ilustrační foto

Krbová kamna lze využít jako hlavní i dodatečný zdroj vytápění. Jestliže uvažujete nad pořízením krbových kamen, máme pro vás pár tipů, pro které se do nich určitě vyplatí investovat. Nejenže se u vás doma zaslouží o komfortnější a útulnější atmosféru, ale také mohou snížit vaše celkové výdaje na vytápění. Jsou zajímavou alternativou k plynu i k elektrické energii.

Krbová kamna jsou jednoznačně výhodná

Zatímco ceny plynu a elektřiny postupně stoupají, kamna se čím dál více jeví jako výhodný zdroj vytápění a nutí tak k zamyšlení, zda si je opravdu nepořídit. Jestliže plánujete výstavbu nového rodinného domu nebo máte komín, na který by bylo možné kamna napojit, je toto rozhodování celkem jednoduché. Pokud ale krbová kamna vyžadují rozsáhlou rekonstrukci, nemusí se vložené peníze vrátit zpět. Rekonstrukci si tak pravděpodobně dvakrát rozmyslíte.

Krbovky můžete využít jako hlavní nebo alternativní zdroj pro vytápění. Pokud je využijete jako hlavní, počítejte s tím, že komfort bude vykoupen vaší prací. Kamna totiž vyžadují neustálou pozornost. Navíc si představte, že i ve stáří je budete takto aktivně využívat a budete si muset například řezat dřevo nebo dělat další související činnosti.

Když využijete kamna jako alternativu k plynu či elektřině, budete se těšit z jejich předností. Zároveň ale na ně nebudete výhradně odkázáni. Využívat je pak můžete samostatně, nebo je díky výměníku napojit na celou topnou soustavu.

Teplo veďte vzduchem nebo vodou

Krbová kamna tedy díky praktickému výměníku můžete napojit na teplovzdušné i teplovodní vytápění. Pokud se teplo šíří vzduchem, jsou rozvody obvykle umístěné ve stropě. Když je vedeno vodou, tak se ohřívají radiátory.

Oba způsoby jsou efektivní a velmi oblíbené. Záleží pouze na vás, jaký systém doma preferujete. Pokud teplo rozvádí vzduch a přestanete topit, je ihned zima, na druhou stranu nemáte v místnosti nevzhledné radiátory. Voda vydrží hřát mnohem déle a i když už nepřikládáte, budou radiátory stále příjemně teplé.

Čtěte také:
Vinylové podlahy v interiéru a jejich klady

Bydlete chytře – šetřete náklady i životní prostředí

Úsporná a ekologicky účinná krbová kamna

Krbová kamna mají dnes účinnost od 80 až do 90 %. Spálí tak opravdu téměř vše a produkují jen minimum odpadu. Vybrat si můžete méně i více výkonná krbová kamna. Výkon byste měli odvodit od tepelné ztráty vašeho domu.

U kamen dále oceníte dlouhou životnost (pokud si vyberete model z kvalitních materiálů) či velkou odolnost. Velmi kvalitní kamna vám vydrží bez problémů sloužit i po celý život.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top