skip to Main Content
Poradíme vám, jak vymalovat pokoj

Jak si doma vymalovat pokoj nebo třeba obývák

Malování nepatří zrovna k činnostem, do kterých by se každý hrnul, ani to není záležitost zrovna levná, pokud si na zkrášlení bytu pozvete mistra malíře. Pojďte tedy s námi zvládnout tuto nemilou povinnost sami, s minimem úsilí díky dobré přípravě a našim radám. Odměnou vám bude byt vonící novotou, v kterém budete zářit štěstím.

1. Berte to s humorem a pozitivně

Věřte tomu, že škarohlídství a pocit předem prohraného boje rozhodně není tou správnou motivací. Postavte se k této výzvě čelem a s úsměvem na rtech zažijte něco nového, na konci čehož bude váš byt jako klícka.

2. Na barvě se domluvte předem

V obchodě ještě vesele diskutujte, měňte a přemýšlejte, ale během malování je na řešení této otázky nejméně vhodný okamžik. Není nic horšího, než že celí natěšení do malování začnete tuto činnost hádkou a přemýšlením o tom, jestli obývák bílý nebo zelený a jestli tento odstín žluté není až moc žlutý či bledý. Než vezmete váleček do ruky, rozhodně si ujasněte, jak každá místnost bude vypadat a jedině pokud během malování oba usoudíte, že váš pocit z barvy není to pravé ořechové, změňte její sytost a intenzitu. Vždy však nechte uschnout první vrstvu, barva po uschnutí vypadá jinak než v „mokrém“ provedení.

3. Množství barvy

Pokud si necháte barvu namíchat ve specializované prodejně, zde vám i přesně vypočtou, kolik ji dle plochy stěn budete potřebovat. Vždy je však lepší, vzít krapet více. Ano, možná vám zbude a bude k ničemu, ale nikdy nevíte, kdy se stane nějaké nehoda, která si vyžádá menší „úpravu“, třeba až za pár měsíců. No a není hlavně nic horšího, než uprostřed malování zjistit, že barvy je málo a nevyjde na celou místnost. Proto pokud si barvu kupujete sami, dobře prostudujte informace na obale a držte se pravidla: „Dvakrát měř, jednou řež!“

4. Na pomůckách k malování nešetřete

Jistě, můžete koupit štětku či váleček za pár korun v sámošce na rohu, jenže už po pár tazích zjistíte, že to není vůbec ono, a namáhavě a zcela zbytečně budete muset záběr válečku snížit a třeba i více tlačit. Zkrátka, kvalitní nástroje rovná se kvalitní výsledek. A nezapomeňte koupit více druhů válečků – širší na strop, užší na rohy a určitě se bude hodit i štěteček na jemnou práci kolem vypínačů a podobně.

Domluvte se na barvě a můžete začít malovat

5. Výběr počasí

Ano, větru dešti nevyhovíte, to je pravda, ale výběr dne D můžete přeci jen trošku ovlivnit. Nejvhodnější doba pro malování je samozřejmě teplý letní den, s minimální vzdušnou vlhkostí, aby zdi rychle osychaly. Pokud chcete malovat i v jiná roční období, samozřejmě to nevadí, jen se snažte vybírat dny, kdy zrovna není průtrž mračen a vysoká vlhkost, kdy by vám schnutí trvalo dlouho.

6. Přikrýt prosím

Nejen samotné malování, ale také příprava má velký vliv na vaše závěrečné dojmy. Pokud se tedy nechcete po skončení malování zhrozit a s hlavou v dlaních přemýšlet kde začít s úklidem, věnujte dostatečnou pozornost také přikrytí nábytku i podlah, zkrátka všeho, co není určeno k malování a nechcete pak zbytečně umývat a drhnout od prskanců barvy. A nezapomeňte ani na okna!

7. Škrábání ano či ne

Pokud už sami víte, že se pod posledním nátěrem ukrývá celá vaše historie, určitě neváhejte a pusťte se před malováním do škrábání zdí. Jinak postačí jednoduchý test, kdy mokrým válečkem přejedete několikrát po stěně a pokud se na něj lepí omítka, ortel je vyřčen.

8. Penetrace zdi svědčí

A to hlavně po škrábání či na opravené či čerstvé zdivo. Ideálně sjednotí savost omítky i lepší přilnavost barvy a je tak také prevencí nevzhledných kocourů.

9. Malování si žádá systém

Každý malíř pokojů začíná malovat drobnosti a detaily štětečkem a pak přejde na to nejhorší – strop. Pokud toto zvládnete, pak už jen vesele pokračujte a zeď za zdí obdaříte čerstvě voňavou barvou. Nátěry se vždy provádí dva, v druhém však pokračujte až po zaschnutí první vrstvy, jinak by se vám zeď mohla začít olupovat.

10. Jak na kocoury

Kromě důležité penetrace zdi je také důležité správné namáčení válečku a jeho „okapání“. Váleček by měl vždy být namáčen do barvy rovnoměrně po celé délce a tahy na zdi se jen jemně a především pravidelně překrývat.

5/5 - (4 votes)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top