skip to Main Content
Jak se zbavit octomilek

Octomilky jsou běžnými domácími škůdci, kteří mohou být ve vašem domově obtíží. Tyto mouchy jsou celoročními škůdci, ale nejvíce aktivními jsou na konci léta a na podzim. Jsou známé svou malou velikostí, červenýma očima a hnědým tělem. A právě kvůli jejich malé velikosti je těžké je vidět, dokud vám nezabzučí u obličeje. Zdá se také, že se znovu objevují, i když vyčistíte vše, na co si vzpomenete, co by je mohlo přitahovat. A co jejich likvidace? Podívejme se, jak se zbavit Octomilek jednou pro vždy.

Octomilky nekoušou, ale dráždí kůži a můžou způsobit vyrážku nebo shluk červených pupenů, ale na člověka neútočí. Jsou však extrémně nepříjemné a mohou být škodlivé. Kontaminace se může na člověka přenést požitím, zejména pokud jídlo nebylo umyté. Je těžké najít nějaké vykupitelské vlastnosti, ale jedna je – nemají správný typ ústního ústrojí ke kousání.

Odkud se berou Octomilky?

I když se zdá, že přilétají odnikud a zamoří váš domov, je to hlavně kvůli tomu, jak rychle se množí a vyvíjejí. Často se k vám dostávají přes trhliny ve zdech nebo předem nakladená vajíčka uvnitř kousku ovoce z obchodu s potravinami. Vajíčka jsou velmi malinká a dospělý jedinec je často klade do ovoce nebo zeleniny.

Co je přitahuje?

Přitahují je především vlhké, kvasící ovoce a zelenina, ale také věci, jako jsou kanalizace, drtiče odpadků, prázdné lahve a plechovky, pytle na odpadky, hadry na čištění a mopy. V podstatě je přitahuje plýtvání potravinami a vlhké prostředí. Živí se pouze povrchy potravy, takže šance na pozření těchto škůdců se blíží nule.

Jak dlouho žijí?

Tento hmyz má tendenci se objevovat ve velkém množství koncem léta a začátkem podzimu, protože je období sklizně. Ale i když oceníte užitečnost brouků kolem kompostu nebo hromady odpadků, pravděpodobně nechcete, aby bzučely ve vaší kuchyni nebo se povalovaly na okraji vaší sklenice na víno. Na rozdíl od populárního mýtu žijí octomilky déle než 24 hodin. Za dobrých podmínek mohou žít až 40-50 dní. Zimní počasí nevyhubí populaci – koneckonců zima v mnoha oblastech může být docela teplá. Nízké teploty však zbrzdí vývoj nových generací. Dospělé však mají schopnost „přezimovat“, když jsou pro ně podmínky příliš extrémní. To umožňuje populaci octomilek přežít mrazivé teploty a zahájit další generaci, když se vrátí příznivé podmínky.

Kam snášejí vajíčka?

Samičky jsou schopny během svého krátkého života naklást stovky vajíček. Vejce se nejčastěji kladou na vlhké, fermentující potraviny, jako je přezrálé ovoce a zelenina. Během 24 až 30 hodin se z vajíček vylíhnou červi. Ti se živí plody, do kterých byli položeni. Během jednoho týdne se červi provrtají rozkládající se hmotou. Po pěti až šesti dnech se larvy přesunou na suchý povrch a přemění se v kukly. O několik dní později se objeví dospělé octomilky. Ty se stanou sexuálně aktivní do dvou dnů. Samice ovocných mušek se mohou pářit s několika samci a uchovávat spermie pro budoucí použití.

Jak poznám, že mám doma octomilky

Nejjasnějším způsobem, jak odhalit napadení muškami, je vidět tyto škůdce létat kolem vašeho domova. Hledejte je v kuchyních a dalších oblastech, kde lze najít jídlo. Napadení octomilkami samo o sobě nezmizí – pravděpodobně se to jen zhorší. I když dospělé zemřou, budou se každý den líhnout další, pokud je neodříznete zdroj. Pokud nic neuděláte, budou se jen množit na nepozorovaných drobcích, rozlitých tekutinách a částečkách jídla.

Proč se jich zbavit

Na jejich chlupatých tělech se mohou nalepit nebezpečné bakterie a jiné choroboplodné zárodky, které se nám mohou dostat na jídlo nebo ruce a šířit nemoci způsobující zdravotní problémy, zejména průjem.

Abyste předešli onemocnění, měli byste si po kontaktu umýt ruce. Také vám doporučujeme, abyste se je nepokoušeli zabít rukama. Kromě toho, pokud byly ovoce a zelenina ponechány bez ochrany, měli byste je důkladně umýt. Uzavřete jídlo do vzduchotěsných nádob, uložte je do chladničky a odstraňte všechny přezrálé produkty. Zabraňte těmto mouchám, aby se dokonce dostaly do vašeho domova instalací sítí na okna a dveře.

Octomilka se také lidově nazývá banánová muška nebo případněji vinná, octová či ovocná muška, což odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci.
Zdroj: wikipedia.org

Váš bojový plán – jak se zbavit octomilek

  1. Pokud si ve svém odtoku všimnete mušek, můžete zvážit nalít do odtoku bělidlo. Pokud tak učiníte, můžete zabít některé larvy, ale nezabije to dostatečné množství vajíček nebo larev, aby se problém odstranil. Je to proto, že bělidlo protéká kanalizací příliš rychle na to, aby provedlo důkladnou práci.
  2. Ačkoli populace octomilek lze zvládnout pomocí aerosolových insekticidních sprejů, nejúčinnějším způsobem, jak se jich zbavit, je vyrobit past na mouchy. Srolujte kus papíru nebo proužek lepenky do tvaru trychtýře a vložte jej do sklenice, která pojme dvě až tři unce jablečného octa. Budou přitahovány octem a nebudou schopny uniknout, jakmile se dostanou do pasti.
  3. Do odtoků nalijte vroucí bílý ocet nebo vroucí vodu. Jde o jednoduchý způsob, jak se jich okamžitě zbavit. Mnoho z nich se cítí jako doma ve vlhkých a skrytých oblastech, jako jsou odtoky sprch, umyvadla, drtiče odpadků, toalety a další.
  4. Můžete je zabít přirozeně pomocí jablečného octa! Jeho vůně je to, co je přitahuje. Nejprve vezměte misku a naplňte ji jablečným octem. Poté jej přikryjte fólií a párátkem nebo čímkoli tenkým a špičatým propíchněte 2-4 otvory. Ponechte misku poblíž oblasti s největší aktivitou mušek. Proniknou do misky s jablečným octem, ale nebudou moci uniknout. Dělejte to denně!
  5. Použijte misku s tekutým mýdlem a vodou. Vše, co musíte udělat, je naplnit misku vodou a vmíchat do ní pár kapek tekutého mýdla. Smíchejte je tak, aby vznikla bublinková a pěnová lázeň, a misku na noc postavte pod světlo (lampy, kamna atd.). Odraz od světla je přitáhne, ale povrchové napětí z mýdla jim ztíží únik.
  6. Zajistěte, aby bylo vaše prostředí čisté a zakryté potravinami. Octomilky milují hodování a kladou vajíčka na cokoli, co mohou (nejen na ovoce a zeleninu), jako jsou drobky, rozlité nápoje a jídlo atd. Pamatujte, že nechcete podporovat jejich přežití, takže to znamená ponechat si jídlo mimo jejich dosah. Zakryjte všechny potraviny, které jsou venku a nezakryté, pomocí obrácených misek, dortových kopulí, plastových obalů, fólií a dalších. Potraviny, které se kazí, vyhoďte. Vidíte, jak broskev hnědne? Vyhodit to! Banán změkl a zčernal? Vyhodit to! Kromě toho otřete své pulty, okamžitě umyjte nádobí a další podobné věci jako součást běžného úklidu. Čím čistější je vaše prostředí, tím lépe!
  7. Vysušte vlhké oblasti. V koupelně a kuchyni hledejte jakékoli zbytečné vlhké místo. Přitahují je vlhká místa, proto pamatujte na to, aby byly co nejsušší.
  8. Myjte potraviny. Mohou se vrátit prostřednictvím produktů, které kupujete, jako jsou melouny, jablka, brokolice, lilky a další. Umyjte je ihned, jakmile se vrátíte z obchodu. Tím odstraníte všechny mušky a jejich vajíčka.

 

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top