skip to Main Content
Sauna pro naše zdraví - foto zdravé saunování

Pobyt v sauně má blahodárné účinky na náš organismus. Pocením totiž z těla odplavíte škodlivé látky a zároveň si zde báječně zarelaxujete a zapomenete na všední starosti. Saunování navíc pomáhá lidem, které trápí astma, lupenka nebo bolesti pohybového aparátu. Jen musíte vědět, kterou saunu navštívit, abyste ze svého pobytu vytěžili maximum. Je to finská sauna, infrasauna nebo parní komora?

Tradiční finská sauna jen pro otrlé

Finská sauna je ze všech zmíněných saun tou nejnáročnější. Pobyt zde je tak určen jen pro zdravé jedince, kterým nevadí prudké výkyvy teplot. Jedná se o suchou saunu, kde na vaše tělo působí teplota v rozpětí od 80 do 110 °C (záleží na tom, jak hodně je sauna vytopená). Vlhkost se zde pohybuje od 8 do 15 %.

V samotné sauně strávíte 10 až 15 minut. Poté následuje fáze ochlazení, kdy si dáte studenou sprchu nebo se vykoupete v bazénku s ledovou vodou. Pak si na 15 minut odpočinete a podniknete další kolečko. Saunování se doporučuje zopakovat až třikrát. Do sauny můžete klidně chodit i jednou týdně.

Infrasauna i pro domácí použití

Dostupnou alternativou k finské sauně, kterou si spoustu lidí pořídí i domů, je infrasauna. Jedná se o malou kabinu, v které se nachází infračervené topidlo. Sauna se vyhřeje na 60 °C. Díky speciálním paprskům ale teplo prostoupí hlouběji do těla a bude vám zde pocitově velmi podobně teplo jako ve finské sauně.

Pobyt v infrasauně je i tak o něco příjemnější, není tak náročný a představuje pro organismus mnohem komfortnější formu relaxace. Pobyt v infrasauně můžete protáhnout na 30 až 40 minut. Poté stačí se jen osprchovat vlažnou vodou – ledová sprcha není nutná.

Parní sauna

Jedná se o vlhkou saunu, kde se teplota vzduchu pohybuje od 30 do 65 °C. V této sauně je pára, která vám může být příjemná i nepříjemná – záleží pouze na vašich osobních preferencích. V sauně strávíte 15 až 30 minut a poté se opět ochladíte.

Všechny zmíněné sauny doporučujeme střídat, případně využívat tu, s níž jste nejvíce spokojeni.

Příznivé účinky saunování

Saunování je pro organismus velmi prospěšné. Pokud budete saunu pravidelně navštěvovat, jistě se vám tělo odvděčí silnější imunitou, větší uvolněností, lepším prokrvením pokožky nebo zbavením dýchacích obtíží.

  • Pobyt v sauně čistí pokožku a povzbuzuje tvorbu nových buněk.
  • Sauna je formou otužování a posiluje vaši imunitu, která je pak účinnější v boji proti infekcím.
  • Sauna posiluje srdeční činnost a harmonizuje krevní tlak.
  • Saunování přispívá k lepšímu prokrvení těla.
  • Díky sauně dlouhodobě odstraníte své dýchací potíže.
Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top