skip to Main Content
Ovoce i při dietě - foto - zdravé ovoce

Chcete zhubnout přebytečná kila, ale v časopise jste se dočetla, že musíte ze svého jídelníčku vyřadit ovoce? Ano, většina druhů ovoce je bohatá na cukr a do diety není ideální. Na druhou stranu ovoce dodává tělu rychlou energii, kterou potřebujete ráno nebo po náročném tréninku v posilovně. Ovoce je dále zdrojem potřebných vitamínů a minerálů a mnohé z nich jinak lépe nezískáte. Podívejte se, na jakých druzích ovoce si tak můžete pochutnat i při hubnutí.

Jak vybírat ovoce při hubnutí

Zaměřte se na druhy ovoce, které neobsahují tolik cukru. Zároveň si vybírejte spíše menší kusy, kterými přísun cukru ještě více omezíte. K svačině si tak neberte pouze jablko, ale dejte si k němu třeba jogurt a ořechy nebo tvaroh a domácí müsli. Tak dodáte tělu kromě sacharidů i tuky a bílkoviny a budete se po svačině cítit déle sytá.

Ovoce tělu přináší především vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování celého těla. Je též zdrojem rozpustné a nerozpustné vlákniny. Ta zase přispívá k příznivému prostředí ve střevech. Jednoduché cukry tvoří až 80 % plodu. Najde se zde však i několik výjimek.

Jaké ovoce je nejvhodnější

Sáhněte spíše po ovoci, které je kyselé, nikoliv sladké. Nižší obsah cukru mají jahody a borůvky, rybíz, višně, maliny, broskve, nektarinky, jablka či švestky. V dietě vám také neuškodí grepy – ty se často dokonce doporučují, protože obsahují látky, které mohou podpořit vaše hubnutí. Výborné je též mango, kiwi a další exotické druhy. Ty vašemu jídelníčku zároveň přinesou i zajímavé zpestření.

Naopak se vyhněte

Vyhněte se ovoci, které není čerstvé. Například průmyslově zpracované marmelády většinou obsahují přidaný cukr a ten vám kila určitě neubere. Dále nekonzumujte ani sušené ovoce. To je sice zdrojem vlákniny, a pokud je sušené šetrnými metodami, tak obsahuje i část vitamínů a minerálů, bývá však doslazované klasickým cukrem. Toto ovoce je navíc mnohem menší, takže ho sníte více. Jedna sušená meruňka není stejně velká jako čerstvá meruňka a ani vás tak nezasytí. Energetická hodnota je však srovnatelná.

Vyhýbejte se sladkým druhům ovoce, jako jsou banány či hrušky. Jestliže sladké ovoce máte rádi, dávejte si ho jen občas.

Výjimečné avokádo

Ačkoliv avokádo patří mezi ovoce, jeho složení tomu rozhodně nenapovídá. Avokádo totiž neobsahuje mnoho sacharidů. Je bohaté spíše na tuky a považuje se proto za kvalitní zdroj nenasycených mastných kyselin. Můžete si z něj vyšlehat kakaovou pěnu a vytvořit si tak výtečný nízkokalorický dezert nebo si z něho můžete udělat pomazánku a použít ho místo másla či jiného tuku.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top