skip to Main Content
Práce z domova - ilustrační foto

Posledních pár let je práce z domova (home office) oblíbeným zdrojem výdělků. ČR v tomto ohledu stále pokulhává za světem, kde je zcela normální, aby zaměstnanec v některých oborech, jež to umožňují, pracoval z domova.

Ve větší míře narazíte spíš na podnikatele pracující z domova, než na zaměstnance. Takový kuchař, svářeč, prodavačka, lékař a další nikdy nebudou moci pracovat z domova. Práce z domova je vhodná například pro programátory, konzultanty, finančníky, účetní, umění, různé kancelářské práce či žurnalistiku.

Co vyžaduje práce z domova?

V prvé řadě to chce sebekázeň. Práce z domova není vhodná pro každého. Hodně záleží na typu osobnosti. Vyžaduje totiž vysokou míru sebedisciplíny, kdy se musí člověk naučit podléhat svodům domova. Není možné opalovat se na balkóně, když je krásné počasí, zalézt do postele, když prší, jít lyžovat, když napadne sněhová nadílka, lehnout si k filmu, sednou s knihou apod. Home office vyžaduje plánování, sebekázeň a stanovenou pracovní náplň.

Pro koho je tato práce vhodná?

Tato práce se hodí pro každého, kdo umí poručit sám sobě a hodlá podnikat v oblasti, která to umožňuje. Člověk tak ušetří náklady za kancelář i cestování, nehovoře o úspoře času. Aby však život člověka nebyl jen pracovní, je důležité naučit se rozlišit práci a odpočinek. Zkrátka vyhranit si místo pro práci a neplést ji s domovem – nikdo by nechtěl žít v jedné velké kanceláři. Výhodné je to však i pro řadu zaměstnavatelů, protože jim to šetří náklady. Ovšem v tomto případě znamená, že zaměstnanec pracující z domova musí být dosažitelný prostřednictvím skype či telefonu, reagovat na emaily. Kdežto podnikatel je pánem svého času a může pracovat klidně v noci. Sám si rozvrhne práci a odpočinek.

Komu tato práce nesvědčí?

Existují zaměstnanci, kteří tuto možnost mají, ale s díky ji odmítnou. Někteří potřebují nad sebou vedení a kontakt s ostatními kolegy, samota jim nesvědčí. Sebedisciplína a pracovní kázeň je náročná. Každý, kdo o sobě ví, že se hůř motivuje a nedokáže dodržovat stanovené cíle, by měl preferovat klasickou formu práce v kolektivu.

Na závěr

Práce na dálku je dnes výsadou, ovšem během několika let půjde o zcela normální a nezajímavou záležitost. Zajímavý zůstane nadále obsah práce, ale ne způsob práce (home office). Kariérismus jak jej známe, u mnohých již ustupuje a podmínkami pro nastoupení do pracovního režimu je možnost flexibilního pracoviště. Pracovat nejen z domu, ale odkudkoliv se nám zachce.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top