skip to Main Content
Koloběžka-foto

Koloběžky mohou sloužit jako dopravní prostředek, zábava i cvičební pomůcka. Hodí se jak do města, tak do terénu a využijí ji lidé všech věkových kategorií, vnučka i dědeček. Koloběžka pro dospělé nejenže šetří čas, ale i životní prostředí, velmi prospívá zdraví a dopraví vás tam, kde je potřeba – samozřejmě v rámci mezí. I když najdou se tací, co se na koloběžce vydávají napříč světem. Nicméně budeme se držet při zemi.

Pokud pracujete nedaleko, zvládnete jízdu do zaměstnání, ale i za kamarádkou na kafe, koupaliště, výlet. Koloběžkování je dnes velmi IN jak ve městě, tak v terénu, kdy na výlety jezdí celé rodiny (rodiče s dětmi). Vybrat dnes koloběžku, pokud chcete, aby něco vydržela a byla i bezpečná není jen tak.

Koloběžky pro děti i dospělé

Na výběr jsou koloběžky pro děti, dospělé, pro rekreační jízdu nebo freestyle, koloběžky s čelisťovými či kotoučovými brzdami a další. V úvahu musíte brát také váhu a nosnost koloběžky. V terénu se zvyšují nároky na její odolnost, tudíž ti, jež budou chtít dávat přednost sportovní jízdě, musí připočítat dalších 10 až 20 kilo ke své váze.

Co nepřehlížet u vývěru koloběžky

Důležitým faktorem jsou kvalitní brzdy, silná a stabilní konstrukce, dostatečně vysoká řídítka a jejich tvar – každé jízdě, každé postavě svědčí něco jiného, proto je vhodné před nákupem koloběžky vyzkoušet několik vybraných modelům a udělat si jasno o typu jízdy. Zda bude sloužit spíš pro město (asfaltovou, panelovou cestu) nebo lesní cesty, pole, kopce apod.

Rozhodně nejde o levnou záležitost, proto se příprava nákupu koloběžky nevyplácí podcenit. „Kolobrnda“ pro dospělého člověka musí mít řídítka minimálně 90 centimetrů vysoko – řídítka lze posunovat a upravovat dle potřeb. Mimo klasických čelisťových brzd patří k oblíbeným kotoučové brzdy, které bývají také na jízdních kolech. Ty oceníte především při sportovní jízdě, rekreačním koloběžkařům postačí ty tradiční. Toužíte-li po opravdu kvalitní koloběžce, která něco vydrží, pak by mělo jít o koloběžku z hliníku či karbonu. Budete muset sice sáhnout hlouběji do kapsy, ale získáte lehkou koloběžku, která dlouho vydrží.

Proč jezdit na koloběžce?

Jak jsme již zmínili, kvalitní koloběžka není levná záležitost, naproti tomu stále platí za levný dopravní prostředek. Jízdu na ní si osvojíte za krátkou dobu. Dostanete se na ní do obchodu, k lékaři, do sportovního centra, do hospůdky a kamkoliv budete v rámci vašeho městečka i mimo něj potřebovat. Protáhnete svaly, zlepšíte svou kondici, budete na čerstvém vzduchu, spálíte kalorie a nejspíš se do ní i zamilujete – většina koloběžkařů určitě potvrdí. Mimo jiné jde o ekologický dopravní prostředek, je malá, skladná a nezabere mnoho místa. Snadno ji sebou převezete i na chalupu.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top