skip to Main Content
Mezonetový byt - ilustrační foto

Bydlet v mezonetovém bytě je snem mnoha lidí. Je to znamení jistého komfortu a luxusu, kterého v běžném bytě nelze dosáhnout. Nabízí nejen lepší dispoziční řešení, více místa, ale i zajímavé architektonické řešení – vysoké stropy, průhledy, zajímavé členění a otevřené prostory. Vícepodlažní bydlení sebou přináší své klady i zápory, s nimiž je nutné počítat, rozhodne-li se člověk do takovéhoto bydlení investovat. S čím vším v mezonetovém bytu tedy počítat?

Vyšší náklady

Mezonetové byty se budují často přímo pod střechou, tudíž je nutné se zajímat o kvalitu tepelné izolace. Pokud by nebyla střecha izolována dostatečně, čekalo by nás nemilé překvapení v podobě vysokých nákladů na vytápění v zimní sezóně a klimatizaci v parných letních dnech, jelikož pod střechou je v létě velmi horko. Teplo lze v mezonetovém bytě částečně ovlivnit za pomocí stínicí techniky, ideálně venkovní. Ta zamezí ochlazování či naopak přehřívání většího množství prosklených ploch, jež jsou v mezonetech časté.

Schodiště – zajímavý prvek, ale i překážka

Schodiště je nezbytným stavebním prvkem v mezonetovém bytě. Je často designovým prvkem, protože právě schody vytváří celkový dojem z interiéru. Slučují a rozdělují jednotlivé prostory v bytě. Nicméně mohou se stát i složitou komplikací v případě seniorů, dětí či po úrazech. Rozhodně nejde o bezbariérové řešení, není-li v takovém bytě součastně i výtah. Právě schody jsou častým důvodem, proč senioři upřednostňují spíš pohodlí a než mezonetu dávají přednost klasickému typu bydlení.

Dostatek soukromí

Výhodou mezonetů (vícepatrových bytů) je praktické rozdělení zón. Některé nemusí být vůbec přístupny návštěvám. Většinou jde o horní část bytu, kde se zřizují soukromé pokoje. Spodní část pak slouží jako nejvíce užívaný prostor a rovněž k přijímání návštěv. Do spodní části lze tedy situovat i pokoje pro hosty, včetně sociálního zařízení. Vaše ložnice a koupelna zůstane tedy ukrytá očím hostů, pokud se sami nerozhodnete pozvat je na prohlídku svého bydlení.

Výhody mezonetového bytu

  • Větší bytový prostor
  • Dostatek podlahové plochy
  • Moderní bydlení

Nevýhody mezonetového bytu

  • Větší investice za bydlení (klimatizace a vytápění prostor)
  • Zdolávání překážek (schodiště)

Schodiště

Co se schodů týče, zde je důležité věnovat zvýšenou pozornost. Nemělo by rozhodně chybět zábradlí, protiskluzová úprava, šíře by měla být minimálně 90 cm a lépe je volit rovnější schodiště, ne příliš strmé. Přesto se mnoho obyvatelů uchyluje častěji k schodům točitým a zalamovaným, protože z pohledu designu jsou zajímavější. Nicméně přednost by mělo mít bezpečí a pohodlí.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top