Vybavení koupelen urazilo za posledních několik desetiletí dlouhou cestu. Konkrétně se vany změnily z čistě…
Zařídit dětský pokojíček nemusí být tvrdý oříšek, budete-li se držet několika zásadních pravidel. Dětský pokoj by měl být především bezpečný, praktický, útulný a děti se v něm musí cítit dobře. U malých dětí většinou o všem rozhodují rodiče. U větších dětí je vhodné přenechat alespoň malinkatou část na jejich vlastním výběru. Koneckonců bude se jednat o místo, kde budou právě ony trávit většinu svého času.
Jestliže se jedná o zcela malé děti, nenechávejte se unést přehnanou roztomilostí. Barvy i nábytek nevybírejte v euforii, mějte na paměti, že dítě bude v takovém pokoji velmi dlouhou dobu. Roztomilé učiňte pouze snadno vyměnitelné prvky – plastový lustr s pohádkovými postavičkami, veselý závěs, povlečení apod.
Přednost dejte přírodním materiálům
Dnešní doba je bohužel taková, že čím dál více dětí je náchylnější na různé nemoci a alergie. Navíc vše rády dávají do úst, olizují či koušou – zvlášť malé děti. Pro nejmenší vybírejte vybavení do pokojíčku s minimálním množstvím chemických a syntetických látek, ideálně z přírodních materiálů. Nejoblíbenější již po staletí je dřevo, ideálně masiv. Totéž platí o výmalbě, kde je potřeba se zaměřit na produkty s označením – ekologicky šetrné. Opatrnost se vyplatí rovněž u textilií, kde se obloukem vyhněte syntetickým příměsím, polyesterům, nylonům, acetátům, PVC, akrylům a formaldehydům.
[av_gallery ids=’4123,4129′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’2′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘ av_uid=’av-2qhtdb‘]Pokojíček rozčleňte na zóny
Při zařizování pokojíčku pamatujte na vymezení několika zón (minimálně tří) – spánek, hraní, učení. Z pohledu bezpečnosti nedávejte pohovku, křeslo, taburet, stůl pod okno. Zpřístupnili byste jej dětem a ohrozili je na bezpečnosti. Děti jsou velmi koumavé a lákalo by je to šplhat do okna. Vyvarujte se rovněž ostrých hran nábytku – volte kvalitně opracovaný a začištěný nábytek, případně opatřete hrany ochrannými rohy a kryty. Dnes existuje nepřeberné množství ochranných pomůcek včetně zarážky do dveří, aby si děti nepřivřely prsty.
Matrace a postel pro nerušený spánek
Ve vývoji dítěte je kvalitní spánek hodně důležitý. Z tohoto důvodu nepodceňujte výběr roštu, matrace a samotné postele. Opět dejte přednost přírodním materiálům, které jsou přirozené, odolné, přizpůsobující se dětskému tělíčku. Zničit si páteř v již v dětském věku nestojí za to – nešetřete na kvalitní matraci a roštu.
Podlahová krytina
Koberce jsou sice hřejivé, tlumí pád, ale špatně se udržují – drží se v nich velké množství prachu a roztočů. Navíc děti lezoucí po čtyřech si odírají kolínka či oblečení. Opět se poohlédněte po něčem více přírodním, co se bude snadno udržovat a disponovat vysokou odolností. Když už koberec, tak jen ten na hraní, ale s protiskluzovou úpravou ze spodní strany.
Čtěte také: Moderní vinylové podlahy
Kvalitní osvětlení
Na kvalitním osvětlení rovněž nešetřete, obzvlášť máte-li děti již školou povinné. Zamezíte tak tomu, že si budou u hraní, kreslení, psaní úkolů ničit zrak. Světlo rovněž pomůže s vymezením daných zón pokojíčku – v zón+ na spaní nezapomínejte na lampičku. Některé děti bez ní neusnou.
0 komentářů k zobrazení