skip to Main Content
Volně stojící vana

Vybavení koupelen urazilo za posledních několik desetiletí dlouhou cestu. Konkrétně se vany změnily z čistě funkčního příslušenství na to, že mají kapacitu být ústředním bodem koupelny. Ve skutečnosti existuje tolik možností – krásných, stylových a praktických –, že může být těžké vybrat si vanu, která je pro vás ta pravá. Milujete odhalené křivky volně stojící vany? Preferovali byste prostorově úsporný design vestavby?

Volně stojící vana je vana, která je ze všech stran dokončena a může stát samostatně. Jsou často spíše nábytkem než skutečným koupelnovým příslušenstvím, ačkoli fungují stejně jako vestavěné vany.

Cena – závisí zcela na designu vany a zvoleném materiálu a baterie. V minulosti byly spíše dražším zbožím, ale v poslední době se staly mnohem dostupnějšími. Instalatérské práce však mohou být dražší, protože je těžší skrýt odpad a přívod vody než pro vestavěné.

Prostorová efektivita – volně stojící vany jednoduše zabírají více místa než vestavěné, a to kvůli požadovanému prostoru kolem samotné vany a omezením baterie.

Výhled na interiér koupelny

Flexibilita umístění – toto vyhrávají samostatně stojící vany. Díky jejich oboustranné povrchové úpravě lze je umístit kamkoli – na přání i do středu koupelny. Vestavěné vany jsou omezeny na rohy koupelny nebo výklenky.

Stylová samostatně stojící vana

Dekorativní dopad – toto je diskutabilní, v závislosti na osobní estetice, ale volně stojící vany vyhrávají svou přirozenou schopností vytvořit velmi silný – téměř sochařský – vizuální projev.

Moderní černá koupelna

Rozhodně nesplyne se zbytkem koupelny, což z ní snadno činí ústřední bod celého prostoru vany.

Přístupnost úložného prostoru – Vzhledem k tomu, že volně stojící vana vypadá nejlépe, když je jí poskytnut prostor k „dýchání“, koupajícímu se přístup k úložnému prostoru snižuje. To lze samozřejmě napravit použitím kreativních doplňků. Ale obecně do této kategorie patří vestavěné vany.

Moderní volně stojící vana

Omezení při instalaci – Samostatně stojící vany mohou být velmi těžké (předpokládejme litinu), což může vyžadovat zesílenou podlahu. Je však třeba poznamenat, že je k dispozici také několik variant s lehčí hmotností, včetně sklolaminátu, což je také nejlevnější a nejjednodušší možnost instalace.

Vana na dřevěném pódiu

Problémem může být také umístění vodovodního potrubí, pokud se pokoušíte dodatečně zabudovat volně stojící vanu do prostoru, kde dosud žádná nebyla. Z těchto důvodů, ačkoli vestavěné moduly přicházejí s vlastními instalačními a konstrukčními omezeními, jsou vestavěné moduly obecně „snazší“ instalací…s malým rozdílem.

Styl – Toto je remíza v závislosti na tom, jaký vzhled hledáte. Vestavěné vany mohou být navrženy z jakéhokoli typu a stylu materiálů, což znamená, že je lze přizpůsobit tak, aby splývaly se zbytkem koupelnového designu nebo se od něj odlišovaly. Volně stojící vany jsou však k dispozici v různých velikostech, tvarech a stylech, díky čemuž jsou také vysoko na stupnici faktoru stylu.

Roh moderní koupelny s dřevěnými a šedými stěnami

Moderní estetika – Volně stojící vany zde vítězí s náskokem. Protože jsou nyní k dispozici v tolika stylech a tvarech, vizuální přitažlivost moderní volně stojící vany je těžké překonat i tím nejmodernějším vestavěným designem. Pokud má vana dva sklony zad a středový odtok, je považována za vanu pro 2 osoby. Pokud má vana koncový odtok – jedna strana se svažuje, ale konec odtoku je rovný nahoru a dolů – pak je vana navržena pro jednoho koupajícího se. Zjistěte si velikost koupací studny a výšku vody.

Pohled na bílošedou koupelnu s vanou

Lázeňský pocit – Tohle je šmrnc. Volně stojící vany vydávají zvláštní, hýčkající atmosféru. Ale vestavby mohou být ve svém okolí luxusní, plně vybavené svíčkami a lufami a čímkoli, co si koupací srdce může přát. Panna nebo orel.

výzdoby prostor lázní

Materiál vany

Akryl

Akrylátové desky se zahřejí a poté se pomocí vakuového systému vtáhnou do formy. Vana se poté překlopí a vyztuží směsí skelných vláken.

 • Pevný, lehký materiál
 • Odolný proti poškrábání a vyblednutí
 • V případě poškození jej lze snadno opravit. Akryl lze leštit pro odstranění jemných škrábanců. Specialista na opravy dokáže vyplnit i větší škrábance.

Pevný povrch

Vana je lisována ze směsi mletých přírodních minerálů a pojiv. Mnoho pultových desek je vytvořeno stejným způsobem.

 • Pevný, těžký materiál
 • Neporézní materiál
 • Odolává skvrnám, poškrábání a změně barvy
 • Pokud je poškozen, lze jej opravit broušením a leštěním.
 • Okraj je obvykle tenčí než vany vyrobené z jiných materiálů.

Litina

Vana je vylisována z litiny. Poté je vnitřek zakončen vrstvou smaltu.

 •  Pevný, těžký materiál
 •  Může vyžadovat zvláštní podporu
 •  Smalt je odolný proti poškrábání, třískám a většině chemikálií
 • Pokud je smalt poškozen, nelze jej snadno opravit

Měď

Vana je vyrobena výhradně z mědi, která má přirozené antibakteriální vlastnosti. Měď je živý povrch a časem se patinuje. Opravdu jedinečný materiál vany.

 • Silný materiál
 • Neporézní

Která z nich udržuje vodu ve vaně teplou?

O tom, zda lépe udrží teplo akrylátové nebo litinové vany, se vedou velké diskuse. Některé výzkumy uvádějí, že litinové vany potřebují k zahřátí teplejší vodu, a poté déle udrží teplotu. Litina je vždy chladnější a akryl vždy zůstává při pokojové teplotě.

Baterie pro samostatné vany

Baterie pro samostatné vany

Pro jakoukoli volbu vodovodní baterie budete potřebovat znát rozměry a design vany. A když umístíte vanovou baterii (jakéhokoli stylu), ujistěte se, že můžete pohodlně ovládat vodu; dosáhnout na ni, aniž byste museli vylézt do vany nebo z vany. Musíte přelézt kohoutek, abyste se dostali do vany (velké nebezpečí zakopnutí!)?

Zkontrolujte také průtokovou rychlost kohoutku. Mohou být krásné, ale průtok nestojí za tu námahu. Pokud se plní rychlostí 6 gpm (galonů za minutu) a vaše vana pojme 120 galonů – počítejte s dobou plnění 20 minut. Změňte to na 15 gpm a doba plnění se zkrátí na 8 minut.

5/5 - (5 votes)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top