skip to Main Content
Pracovní deska

Kuchyňské pracovní desky patří k tomu typu vybavení, jež by mělo vydržet co nejdéle. Je-li v kuchyni místo, které dostává zabrat nejvíce a je nejčastěji používané, pak je to právě pracovní deska. Jejich funkčnost i odolnost proti opotřebení, včetně estetické stránky jsou záležitosti, které bychom při jejich výběru měli zohlednit nejvíce.

K dalším požadavkům patří i snadná údržba. Aby nám pracovní deska vydržela sloužit co nejdéle, musíme vybrat takovou, která bude nejenže krásně vypadat, ale bude z kvalitního a odolného materiálu. V tomto ohledu se příliš nevyplácí šetřit, deska by měla snést mechanické zatížení, horký hrnec, rozlití vody a kontakt s čisticími přípravky. Dnes se pokusíme podívat se kuchyňské pracovní desky víc zblízka.

Výška pro umístění pracovní desky

Standardní výška pro umístění kuchyňské pracovní desky se pohybuje kolem 90 cm a vhodná šířka činí 60 cm. Budeme-li se však bavit o ideální kuchyni (kuchyni na zakázku), měla by výška pracovní plochy korespondovat s tělesnými proporcemi toho, kdo bude nejvíce v kuchyni vařit a připravovat jídlo. Při plánování nové kuchyně je důležité pamatovat na to, že vysocí či naopak malí lidé by měli mít pracovní desky přizpůsobené své výšce. Kuchyňská pracovní plocha, kde budeme připravovat jídlo, by měla sahat 5 – 10 cm pod ohnutý loket, hrana dřezu by pak měla být ještě o 5 cm níže.

Nejníže umístěná plocha by měla být ta, kde budete používat spotřebiče, tedy přibližně o 15 až 25 cm níž než dosahuje ohnutý loket. Pro válení těsta je vhodné mít ještě jednu desku, která bude nejníže. Mnoho lidí to řeší koupí doplňkového stolečku s pracovní deskou, která odpovídá výškovým požadavkům. Nabídka materiálů, ze kterých lze dnes kuchyňské desky vybírat je velmi pestrá. Od přírodního kamene, přes kámen umělý, až po dřevo, beton, laminát, nerezavějící ocel a další. Podíváme se na některé z nich.

Kámen přírodní

Přírodní kámen je skvělou volbou, pro pracovní desku. Je odolný, tvrdý, nevadí mu voda ani chemické čištění, mastnota či horké kastroly. K výhodám patří i snadná údržba. Jeho cena není ovšem zrovna nízká. Nicméně za kvalitu je potřeba si připlatit a v případě těchto pracovních desek je to jako srovnávat bižuterii a zlato. Desky z dřevotřísky vám sice ušetří dost peněz ze začátku, mají i pestrý výběr různých designů, ale budete brzy kupovat novou.

Kámen umělý

Chcete-li si přeci jen ušetřit nějakou tu korunu, ale přitom vsadit na kvalitu, pak je dobrou volbou umělý kámen. Má totožné vlastnosti jako přírodní kámen. I zde lze vybírat z pestrého množství dekoru. Stejně jako jeho přírodní bratranec umí odolávat vysokým teplotám i chemikáliím. Obě uváděné varianty (přírodní i umělý kámen) vám vydrží několik desítek let, pokud jsou vyrobeny kvalitně a je o ně dobře pečováno.

Kuchyňská deska dřevěná

Dřevěné desky jednak vypadají úchvatně, útulně a hodí se do jakékoliv kuchyně, ale také jsou odolné vůči mechanickému poškození a vydrží při správné péči řadu let. Dřevěné desky vyžadují pravidelné ošetření olejovoskem, čímž se zvýší jejich odolnost proti mastnotě, vodě, drápancům i teplotám.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top