skip to Main Content
Knižní klub - Ilustrační foto

Láska ke knihám a poklidné místečko na čtení spolu úzce souvisí. Ovšem ne každý interiér umožňuje vybudovat si svou oázu klidu tak, jak bychom si představovali. Nenechte se rozhodit nákladnými knihovnami z romantických filmů a hlavu vzhůru. Zde platí malý, ale šikovný. I v malých interiérech lze vyčarovat čtenářský koutek, kde vám bude blaze na duši. My vám prozradíme, jak na to.

Výběr vhodného místa pro čtenářský koutek

Pro svůj čtenářský koutek vyberte velmi pečlivě místo, kde by přicházel v úvahu. Zkrátka jsou místnosti, kde se takový koutek hodí více a místnosti, kde by nehodil vůbec. Zcela logicky ze svého seznamu vhodných míst vyškrtněte koupelnu či kuchyň, a naopak přemýšlejte o ložnici nebo obývacím pokoji. Volte také podle počtu členů v domácnosti a frekvence v místnosti. Zatímco vy si budete chtít číst, další členové rodiny budou chtít sledovat seriál.

Mimo klidu mějte na paměti také denní světlo a svou oázu klidu orientujte co nejblíže k oknu. Díky tomu nebudete muset tak často využívat umělé osvětlení. Rozhodně nespoléhejte jen na centrální osvětlení (lustr), ale kupte si čtenářskou lampu, kde není problém zesilovat či tlumit vydávané světlo podle potřeby. Navíc mají i tu výhodu, že jdou libovolně vytáčet do stran a různých úhlů. Jako další nezbytné vybavení čtenářského koutku budete potřebovat kvalitní křeslo, stoleček a knihovnu (nebo alespoň polici na právě rozečtenou knihu).

Křeslo, stoleček, knihovna

  • Jak jsme již zmínili, kvalitní a především pohodlné křeslo je základ. Pravděpodobně v něm budete trávit dost času, proto by mělo zajišťovat nejen patřičné pohodlí, ale i zdravé sezení. Několik posledních let se těší velké oblibě křesla typu ušák, kterým se rovněž přezdívá křesla čtenářů. Po stranách je ušák vybaven dvěma oblouky, takže i když si u čtení zdřímnete, nehrozí, že vám spadne hlava na stranu. Ovšem není ušák jako ušák, proto vhodnému výběru věnujte dostatek času.
  • Mimo křesla je vhodné mít po ruce stoleček, kde si odložíte šálek kávy či oblíbeného čaje a nějaké sušenky. A protože by se mělo jednat o místo, které bude balzámem na duši a pastvou pro oko, nezapomínejte na staré dobré dekorace. Co by na takovém stolečku nemělo chybět je kousek přírody. Ať už kytička, kamínky, mušličky, větvičky. Výběr je už čistě na vašem vkusu. Zbude-li na stolečku kousek místa, klidně si tam postavte fotorámeček s obličeji vašich milovaných.
  • Samozřejmostí čtenářského koutku je i knihovna, kde budete mít veškerou svou vášeň po ruce. Rozhodně tam nemusíte mít všechny své knihy, které vlastníte – můžete si je kdykoliv obměňovat podle toho, co máte zrovna rozečteno. Snem každého čtenáře je knihovna až do stropu a k tomu praktické schůdky. Realita však bývá krapet jiná. Nemáte-li ve svém koutku tolik místa na knihovničku, postačí polička.
Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top