skip to Main Content
Dveře do bytu

Vybrat ty správné dveře není jen tak. Dnešní trh nabízí velký výběr interiérových dveří, ať už se vzhledu, materiálu, barvy, vhodné strany, ale i funkčnosti týče. K tomu, abychom mohli vybrat ty správné dveře, musíme vědět, který druh dveří potřebujeme, k jakému účelu budou sloužit, způsob otevírání, rozměry, dekor a povrchovou úpravu. Jak vidíte, není toho zrovna málo. Ale nebojte se. V dnešním článku si to všechno hezky po pořádku rozebereme.

Typ dveří

Nejprve je nutné zamyslet se nad tím, jaký typ dveří potřebujeme. Nejde jen o to, že jsou dveře interiérové a exteriérové, ale i materiál a další vlastnosti. Součástí dveří bývají i zárubně, které musí s koupenými dveřmi tvořit komplet. Leda byste se rozhodli namísto klasických dveří pořídit dveře pojízdné/zasunovací.

Pojízdné dveře

Pojízdné - posuvné dveře
Pojízdné dveře

Tento typ dveří je dnes velmi oblíbený. Má nespočet výhod. Hodí se malých bytů, nehrozí přiskřípnutí prstů u nejmenších obyvatel domu, jsou vysoce estetické. Vybírat lze s posuvných dveří do pouzdra a posuvných po kolejnici. První typ dveří zajede do pouzdra ve stěně a druhý typ dveří kopíruje stěnu hned vedle futer.

Posuvné do pouzdra vyžadují stavební úpravu. Druhá varianta je finančně méně nákladná a jednoduchá na montáž. Jakmile máme jasno, zda dáme přednost klasicky otevírajícím se dveřím a víme, zda pravé či levé, případně dveře posuvné, můžeme se zamyslet nad dalším bodem.

Kde budou dveře umístěné?

Existují místnosti, které potřebují dostatek osvětlení či denního světla. Tam dáváme přednost proskleným dveřím. Skla se bát nemusíte. Je pevné a de facto nerozbitné. A kdyby přeci jen k rozbití došlo, nejsou z něj malé ostré střepy. Navíc lze vybírat z matného, čirého, barevného, s ornamenty, potiskem. Tudíž se hodí i do koupelny či ložnice. Lze vybrat dveře částečně prosklené nebo celoskleněné. Tento typ prosvětlí a dodá vzdušnost interiéru, tudíž vynikající do menších bytů.

Způsob otevírání a rozměry

Už víte, zda dveře klasické, posunovací nebo skleněné. Zbývá ještě promyslet fakt, jestli se budou otevírat do místnosti nebo ven, či posouvat na levou – pravou stranu. Podle toho pak musíme vybrat dveře se správným umístěním pantů a u posunovacích pamatovat na to, že podél zdi vedle futer musíme počítat s místem, které nemůže být obestavěné nábytkem, pokud nejde tedy o variantu posunovací do pouzdra. K způsobu otevírání ještě myslete i na rozměry. Jak šířku, tak výšku.

Povrchová úprava

Výběr dveří
Výběr dveří

To, jakou povrchovou úpravu zvolíme, závisí na tom, jak moc budou dveře namáhány. Je rozdíl umístit dveře do ložnice, kde nebude během dne taková frekvence, jako do dětského pokojíčku či koupelny, kde musíme počítat s vlhkostí. Proto se nebojte v prodejně zeptat, případně si nechat dveře vyrobit na zakázku, přesně na míru.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top