skip to Main Content
Komár saje krex

Během jarních a letních měsíců jsou útoky hmyzu poněkud častější než v jiných obdobích roku. Platí to samozřejmě i pro komáry, kteří za sebou nechávají bolestivé štípance a umí znepříjemnit nejeden hezký večer, už jen tím nekonečným bzučením během letu. Jak s nimi bojovat, aby to bylo skutečně efektivní? Jaké přírodní aroma zabírá? A můžeme si vyrobit podobnou past, jako třeba na vosy, kde budou komáři uvěznění až do hořkého konce?

Chemické repelenty zaberou, ale pro alergiky a děti nejsou

Repelent na komáry
Chemické repelenty zaberou

Je pravda, že trh je přímo prosycen přípravky, které jednoduše zastrčíte na noc do zásuvky a mělo by pak být už po starostech. Ovšem domácnost, kde žije alergik, malé dítě nebo jen velmi citlivý člověk, asi s chemickými repelenty nebude zvláště spokojená. V boji proti klíšťatům nebo komárům samozřejmě pomůže zvýšit příjem vitamínu B, jednoduše už nebudete hmyzu vonět už tak líbezně jako dřív.

Komárů je u nás asi padesát druhů, celosvětově bychom jich napočítali na tři tisíce. Krev nám pijí pouze samičky, hostitele snadno najdou po čichu a jsou neuvěřitelně vynalézaví, ať už zrovna parazitují na člověku nebo na zvířeti. Osvědčené recepty našich babiček, které fungovaly i v době, kdy nebyl na trhu žádný z moderních přípravků, však přijdou vhod – zabírají dlouhodobě a zcela zaručeně. Domácí repelent je mimořádně efektivní, z jakých ingrediencí jej můžeme vyrobit?

  • Decilitr francovka a lžička hřebíčku, týden louhování v dobře uzavřené sklenici. Potom vznikne užitečný repelent nejen na cesty. A výrobní náklady jsou stále v řádu korun…
  • Libeček nebo šalvěj. Stačí pečlivě rozvěsit na zápraží nebo kolem oken a komáři se vyhnou.
  • Česnek a listy ořešáku aneb aromatická vůně, co komárům nesvědčí. Nasekejte na kousky nebo potřete okenní rámy a pak se vám noční predátoři vyhnou. Za chvíle klidu to stojí, ne?

Kouř ze spalované bazalky nebo máty odvede také velmi dobrou práci, nabídku aromatických bylinek, které komárům zrovna nesvědčí, rozšíří ještě rozmarýn nebo šanta kočičí, kterou notně potěšíte i své čtyřnohé přátele.

Skvělou práci odvede i plastová lahev a trochu kvasnic

Podomácku si můžeme vyrobit i lapač komárů, stačí jen PET lahev, trochu cukru, droždí a vody. Vytvoří se jednoduchá past, která nevítaný hmyz navede na pach, který bude podle nich patřit lidem. Půjde totiž o věrnou simulaci, protože vydechovaný oxid uhličitý slouží pro komáry jako směrovač – a v umělohmotné nádobě jich možná ráno najdete poměrně dost. Doslova se v pasti ztratí a utopí. Mírnou nevýhodou je, že náplň se musí minimálně obden měnit, ale opět jde jen o položky s cenovkou v řádu korun. Využít můžete i citronelu, což je vynikající přírodní repelent.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top