skip to Main Content
Venkovní bazén a posezení

Už se nemůžete dočkat, až sluníčko svými paprsky vyžene rtuť teploměru do příjemných čísel a nastanou slastné letní časy plné pohody, tepla a volných dní? Pokud patříte mezi ty, kteří si neumí léto představit bez příjemného vodního osvěžení v podobě vlastního bazénu, máme pro vás tipy, jak vaši soukromou oázu svěžesti připravit na blížící se sezónu.

Nadzemní nebo zapuštěný?

Z hlediska údržby a péče o bazén hraje důležitou roli i fakt, zda se jedná o bazén nadzemní, polozapuštěný či zcela zapuštěný. Zatímco samonosný bazén s nafukovacím prstencem před každou zimou musíte zcela vypustit a v létě opět sestavit, stejně jako plastový s kovovou konstrukcí, zapuštěný bazén zůstává celou zimu na svém místě. Při výběru bazénu tak vždy vezměte v úvahu i vaši ochotu a časové možnosti, každý bazén si totiž žádá to své.

Nafukovací bazén nevyžaduje žádné terénní úpravy. Stačí mít pouze rovné, pevné místo, které zbavíte kamenů a klacíků, a můžete bazén rovnou sestavit a začít napouštět. Stejné je to i u plastového bazénu s kovovou konstrukcí. Navíc jsou tyto nadzemní bazény i levnější variantou, jednoduše je sestavíte, napustíte i vypustíte, a také přemístíte z místa na místo. Možnost připojení na čerpadlo s filtrací je však samozřejmostí a chytrým řešením, které se postará o čistotu vody ve vašem bazénu.

Zapuštěné bazény vyžadují náročnější instalaci, a také terénní úpravy, zároveň však nabízí mnohem větší komfort koupání, plavání i nadstandardních možností. A zakomponovat je snadno můžete i do svahu, kde by klasický nadzemní bazén neměl šanci. Využívat je navíc můžete i celoročně, a kvalitní zastřešení se postará i o snadnější údržbu vody a její větší čistotu. Moderní luxusní nadzemní bazény nabízí nejen možnost instalace protiproudu, ale také na jedné straně mělčinu pro děti a na druhé straně větší hloubku pro potápění.

Jak na čištění bazénu?

Poctivě, pravidelně a beze strachu! Bát se tak nemusíte ani bazénové chemie, která vyladí nejen pH vody, ale také zastaví množení řas a postará se o dezinfekci. Ideální pH bazénové vody by se mělo pohybovat mezi 6,8-7,5 pH. Tato hodnota ochrání jak vaši pokožku a sliznice před podrážděním, tak také zamezí množení bakterií, zajistí průzračnou vodu a ochrání i samotný bazén před blednutím a korozí. Filtrační technika – klasicky čerpadlo a nejlépe pískový filtr – se postará o křišťálovou vodu bez prachu, hlíny, pylu, potu i opalovacích krémů, ale také řas, virů a bakterií. Na filtraci rozhodně nešetřete, kupte si kvalitní, a také dostatečně výkonnou tak, aby zvládla přesně objem vašeho bazénu.

Na sběr trávy, listí, hmyzu i vlasů je nejlepší nejen bazénový vysavač, ale i stará dobrá síťka.

Při údržbě nezapomeňte dodržovat důležité pravidlo a tím je pravidelnost! Nenechejte vodu v bazénu doslova zkazit, ale pravidelně ji čistěte a používejte bazénovou chemii. I když i zakalená voda lze zachránit, stojí vás tato činnost mnohem více peněz, času i energie.

Kdy začít bazén připravovat do akce?

V okamžiku, kdy teplota vzduchu přesáhne patnáct stupňů, a ty se drží alespoň týden, můžete se pomalu pustit do akce. Samotný bazén a především jeho stěny a dno vyčistěte speciálním přípravkem k tomu určeným, který odstraní prach i případné zbytky špíny. Bazén opláchněte vodou a na pomoc si můžete povolat bazénový vysavač i síťku. Po vyčištění připojte čerpadlo, filtraci a případně i ohřev vody. Zkontrolujte všechny spoje, napojení i hadice, a můžete začít dopouštět vodu.

V okamžiku kdy hladina dosáhne skimmer, můžete spustit filtraci. Když je bazén napuštěný, pomocí testerů zkontrolujte hodnoty chloru a pH a případně hodnoty upravte pomocí bazénové chemie.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top