skip to Main Content
Jak vybrat matraci

Přemýšlíte o pořízení nové matrace? Při výběru byste měli být opravdu velmi pečlivý a vybírat kvalitní matrace. Nejenom, že vás nebudou bolet po probuzení záda, ale zároveň vám matrace poskytne komfort na hodně dlouhou dobu. A jak správně vybrat, abyste své peníze nevyhodili zbytečně? To vám poradíme v tomto článku.

Matrace spíš, než v hypermarketech, nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde vám prodejci se správným výběrem dobře poradí.

Ani měkká, ani tvrdá

Nejdůležitější je matraci vyzkoušet a to přímo na místě. Zjistíte, jestli je pro vás dostatečně pohodlná a vhodná. Každý jsme jiní a proto se také vyrábí tak velké množství různých matrací pro různé hmotnosti. Člověk s 50 kily nebude mít nikdy stejnou matraci jako člověk o hmotnosti 120 kilo.

Podle odborníků by matrace měla mít tzv. bodovou elasticitu, což vlastně znamená, že by se matrace měla prohýbat pouze v místech, kde se na ni zatlačí. Když si na matraci lehnete, měli byste se cítit pohodlně a mělo by se vám na ni příjemně ležet. Matrace by vám měla poskytnout po dobu spánku dokonalou oporu pro vaše tělo. Po probuzení byste se měli cítit “jako znovuzrozeni” rozhodně ne, jako by vám někdo zlámal všechny kosti v těle.

Nespěchejte tedy a vyberte si matraci, která sedí vašemu tělu. Pokud vybíráte matraci na manželskou postel můžete mít každou matraci jiné tvrdosti, stačí jen, když budou obě stejně vysoké, abyste neměli mezi matracemi schod.

Ty nejlepší matrace mají 7 zón

Nestačí vybírat matrace jen podle tvrdosti. Důležitý je také počet zón. Zóny na matraci jsou rozvrženy podle intenzity jejich zatížení. V oblasti zad je jiná zóna tvrdosti, než v místě lýtek. Měly byste se zeptat každého prodejce, jaké zóny má nabízená matrace.

Na materiálu také hodně záleží

Největším hitem poslední doby jsou matrace z viscoelastické polyuretanové pěny. Také ji znáte pod názvem líná pěna. Matrace mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla. Dochází tak k rovnoměrnému rozložení tělesné hmotnosti a dobře se přizpůsobí každým křivkám vašeho těla. Ať se otočíte do jakékoliv polohy, matrace se na místě, kde už neležíte vrátí do původní polohy a tak nedochází k narušení krevního oběhu nebo proleženin. Vaše svaly jsou během spánku uvolněné, relaxují a po probuzení se cítíte naprosto perfektně.

Matrace jsou vhodné především pro lidi, kteří pracují manuálně a potřebují přes noc zregenerovat své tělo a dobře si odpočinout.

Opakem jsou studené pěny, označovány jako HR (High Resilience), jsou vysoce pružné a elastické. Materiál matrace se dobře přizpůsobí lidskému tělu a poskytuje perfektní stabilitu. Výhodou těchto matrací je jejich pevnost a tvarová stálost. Díky tomu nemůže dojít k nežádoucím deformacím. Matrace má také výbornou prodyšnost, čímž nedochází k výskytu roztočů.

Matrace je vhodná zvláště pro alergiky.

Novinkou na trhu jsou matrace z bio pěny. Mají vysoký obsah přírodních olejů a lepší antibakteriální vlastnosti.

Sendvičové matrace

Ty nejlepší vlastnosti všech materiálů matrací využívají tzv. sendvičové matrace. Ty se skládají z několika vrstev různých materiálů. Nejčastěji se na výrobu sendvičových matrací používá PUR pěna (studená nebo líná) a kokosové vlákno, které je spojené s latexem. Jejich výhodou je jejich tvarová stálost, zajímavá kombinace materiálů a možnost zvolit si mezi měkčí nebo tvrdší stranou matrace.

Tyto matrace se hodí především pro manželské postele, kde si každý z páru může zvolit stranu matrace, která mu nejvíce vyhovuje pro klidný spánek.

Ať už si jdete vybrat do obchodu jakoukoliv matraci, určitě se nedívejte
jenom po ceně, abyste ušetřili. Kvalitní spánek je nenahraditelná investice, a tak je dobré obětovat větší část peněz a pořídit si opravdu kvalitní matraci, abyste se dobře vyspali a lépe se vám přes den pracovalo.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top