skip to Main Content
Plíseň v koupelně

Pěkně vyleštěné kachličky v kuchyni a koupelně, či kdekoli jinde, to je sen všech správných hospodyněk. Ovšem k čistým kachličkám patří i čisté spáry. Jsou-li však spáry napadeny plísní, jejich čištění bude o něco složitější. Otázkou tedy je, jak se plísně ve spárách zbavit, aniž by to nepoškodilo kachličky a také aby čistota spár vydržela co nejdéle.

Dlouhodobě udržitelný interiér bez plísní

Nejlepší a nejefektnější na všechno, tedy i na plíseň ve spárách, je prevence. V tomto případě myslíme hlavně na to, aby byl dům či byt dostatečně izolován a vlhké zdivo tak nezakládalo důvod ke vzniku plísní.

Čím spáry čistit

Chemické prostředky, doma vyrobené čističe, ekologické materiály anebo speciální přípravky. Co zvolit, abychom docílili zářivé čistoty spár mezi kachličkami? Je lepší zbavit se plísní napadených spár mechanicky a pak nanést novou spárovací vrstvu? Nebo postačí použít bělič spár v tužce a máme hotovo? Pochopitelně základem úspěchu jsou vždy profesionální spárovací materiály, které vytvoří ideální spáry.

Profesionální spárovací materiály

Na všechny druhy keramické dlažby i obkladů včetně skleněné mozaiky se dá využít spárovačka MUREXIN. Jedná se o speciální dvousložkovou spárovací maltu založenou na bázi epoxidových pryskyřic, které ji činí mimo jiné imunní vůči bakteriím i vůči působení vody.

Klasická octová metoda

Nejlevnější a zároveň jednou z nejúčinnějších metod v boji proti plísním je použití octa. Litr klasického kvasného lihového octa přijde na 10,- Kč a vyčistíte s ním celý byt. Kromě likvidace plísní ve spárách dokáže potlačit i charakteristický plísňový zápach, což je naprosto skvělé. A nemusíte se bát, že vám od octa bude páchnout celý byt. Octový odér brzy vyprchá. Na plísní znečištěné spáry nastříkejte koncentrovaný ocet pomocí rozprašovače anebo měkkou houbičkou. Houbičkou pak po hodině působení ocet opět odstraňte. Nejen, že se zbavíte plísně a špíny ve spárách, ale také vaše kachlíky se budou pěkně lesknout. Jedinou nevýhodou je, že tuto rychlou a finančně nenáročnou metodu budete muset po 2 – 3 týdnech opět opakovat. Nezabrání vzniku plísní ve spárách natrvalo.

Čajovníkový olej

Velmi podobným způsobem, jako lze provést očistění plísní ze spár pomocí octu, se dají spáry očistit i pomocí čajovníkového oleje. Ovšem tato metoda je finančně náročnější než metoda octová a navíc nemá ani tak dlouhý účinek.

Vápenný nátěr

Jednou z možností, jak se zbavit plísně ve spárách může být i vápenný nátěr. Pravda, používá se hlavně na stěny ve sklepních prostorách, ale proč jej nezkusit i na spáry například v koupelně. Hlavně na podlahových spárách lze zajistit dlouhodobé působení vápenného nátěru. Koneckonců je to metoda, kterou používali již kdysi dávno naši předkové. Před aplikací zakoupeného vápenného nátěru je ovšem nutné předem se zbavit mechanicky plísně ve spárách. Pro použití vápenného nátěru je nezbytně nutné postupovat podle návodu doporučovaného výrobcem. Po tomto zásahu by měla plocha odolávat plísním mnohem lépe, než po použití jiných v současnosti dostupných protiplísňových nátěrů.

Bělič spár Reno Fuge Ceresit

Pro obnovení pěkného vzhledu spár mezi kachlíky je určen přípravek Ceresit Reno Fuge. Plochy ošetřené tímto běličem spár získají opět krásný vzhled bez zažloutnutí nebo zašednutí. Přípravek má antibakteriální působení, takže zabraňuje dalšímu usazování plísní na povrchu spár. Cena mezi 120,- až 140,-Kč.

Obnovovač silikonu Ceresit

Tmel na vodní bázi, který dokáže nejen obnovit stávající silikon ve spárách, ale vyplní i vzniklé trhliny, obnoví vzhled spár a překryje místa zasažená plísní. Jednoduše zatvrdne při pokojové teplotě a i poté zůstává elastický. Je opatřen praktickým aplikátorem. Ten je ideální pro přesné nanášení na postižená místa. Cena 120,- až 140,- Kč.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top