skip to Main Content
Cigaretový kouř

Je to až s podivem. Vládní koalice se málem rozpadá, na půdě parlamentu to vře, a poslanci div si málem nevjedou do vlasů, zda kouřit či nekouřit na veřejnosti, a jestli je správné omezovat osobní svobodu. Ovšem, zajímá některého ministra, poslance či senátora, že když vám soused z vedlejší zahrady, či panelákového balkonu, čadí několikrát denně pod nosem, zda jsou omezována vaše osobní práva?

Restauraci si můžete vybrat, souseda bohužel ne

Je to smutné, je to ale tak. Zatímco to, zda půjdete či nepůjdete do restaurace či kavárny, si vybrat můžete, to, zda vám neohleduplný soused bude cigaretový kouř pouštět přímo do oken, už nijak ovlivnit nemůžete. Návštěva restaurace není bytostně důležitá, cítit se však doma jako doma už je přímo životně důležité. A těžko se budete stále stěhovat a doufat, že se do vaší blízkosti nepřestěhuje náruživý a sobecký kuřák.

Neohleduplnost nebo osobní svoboda?

Jste-li kuřáci a dočetli jste až sem, zřejmě zuříte při představě, že by jste si ani doma nemohli zapálit. Ovšem, kdyby kouř, který si kouřením doma produkujete, nevadil okolí jak všichni kuřáci tvrdí, nemuseli by tedy kouřit na balkoně, či při otevřeném okně. Možná si to ani sami neuvědomují, v domnění, že když kouří „venku“ nikoho tím neobtěžují, opak je však pravdou. Dým stoupá výš, a tak zatímco kuřák má doma vzduch čistý, okolní byty trpí. Buď si okno vůbec nemohou otevřít, a když jej nestihnou zavřít, na několik desítek minut to u nich doma vypadá, jakoby sami byli kuřáky. Co tedy dělat?

Zkuste to po dobrém

Nejlepší je v životě vždy férové jednání. Ovšem nejprve zkuste dobře odhadnout souseda, jaký přístup na něj platí. Držte se vždy osvědčeného slušného jednání. Pokuste se souseda požádat, zda by nemohl omezit alespoň dobu kouření, s ohledem i na vaše děti či váš zdravotní stav. Zkuste jej požádat aby kouřil doma, a vyzkoušel si onen pocit, který zažíváte, samozřejmě ve vší slušnosti. Jediné, co riskujete, pokud tedy vaše strategie nezabere, je fakt, že pokud narazíte na „naschválníka“, začnou vám opravdová muka – kouřit totiž začne ještě víc, častěji a pozve si i bandu kamarádů. Ano, bohužel. I toto je častá reakce sobeckého souseda kuřáka. Jeho svobody přeci nesmí nikdo omezovat. Věřte však v dobro v lidech, třeba vy budete mít to štěstí s ohleduplným kuřákem.

Vyzkoušejte zákon – na rovinu, ale marně

Ohánět se zákony nikdy moc nefungovalo, jenže když už si nevíte rady a nevíte kudy kam, jak se říká, tonoucí se stébla chytá. Zkrátka zkuste sousedovi citovat občanský zákoník, kdy nesmí soused narušovat soužití nad míru přiměřenou poměrům. Bohužel, ona věta – nad míru přiměřenou poměrům – je dosti široký pojem. Navíc, soudní spory v naší zemi mají nekonečný seriálový průběh, a vy přeci potřebujete pomoci hned!

Pořiďte si pomocníka

Nabízí se varianta pořídit si nekonečnou zásobu vonných svíček, osvěžovačů vzduchu a nejrůznějších deo sprejů. Ovšem tím si tak přivodíte akorát alergickou reakci. Máme pro vás mnohem lepší tip. Vyřeší váš problém jednou pro vždy, a váš domov bude provoněný čistou přirozenou vůní obyčejného vzduchu. Poříďte si čističku vzduchu! Nemusí byt nikterak drahá, klidně investujte jen do obyčejné čističky s ionizátorem vzduchu bez složitého mechanismu filtrů. Ionizátory vzduchu dokáží dokonale polapit všechny pachy, i ty z vaření, a tak si poradí i s kouřem. Váš byt bude bezpečný, a vás už žádný kuřák nepohne žlučí ani dobrou náladou :)

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top