skip to Main Content
Small talk před pracovní schůzkou - ilustrační foto

Small talk znamená v překladu malý rozhovor. Tento trend k nám přišel počátkem devadesátých let z USA. Jeho primárním účelem je odstranit komunikační bariéru mezi lidmi. Dnes se běžně využívá při obchodních jednáních, na recepci, firemním večírku či při čekání u lékaře.

V Anglii se „malý rozhovor“ chcete-li small talk používá nejen s neznámými lidmi, ale i mezi přáteli. Možná už jste zažili situaci, kde se ocitnete mezi cizími lidmi, a nenapadá vás nic kloudného, o čem se začít bavit. Člověk ovládající small talk nemá problémy s navazováním kontaktů, rozmlouváním se zcela neznámými lidmi a rozhodně si tak vylepšuje pozici ve společnosti. Pokud nepatříte k těm, kteří se narodili s tímto darem, pak nezoufejte, on se small talk dá natrénovat.

O čem se bavit?

Příkladem může být stará dobrá klasika – rozhovor o počasí. Ačkoliv se vám to může zdát nudné, věřte, že zbytečné to není. To máme dnes pěkný den, že? Trochu se sice honí mraky, ale doufejme, že pršet nebude. Co myslíte?

Člověku, se kterým hodláte navázat slovní spojení, můžete složit i upřímný kompliment. Ovšem pozor, nic se nemá přehánět. Kompliment není totéž, co lichotka, tak si to nespleťte. Pokud si všimnete, že má dotyčný hezkou kravatu, můžete mu ji pochválit a položit otázku, kde ji koupil. Kdyby nepadla otázka a jednalo by se o bázlivého člověka, patrně by poděkoval a rozhovor by tímto skončil. Museli byste vymýšlet další téma.

Ocitnete-li se někde na večírku, můžete začít rozhovor tak, že oslovíte osobu stojící vedle vás. Hm…ty chlebíčky vypadají velmi lákavě. Už jste ochutnal? Co to je asi za zvláštní zeleninu? Téma rozhovoru se vždy točí podle dané události. Na konferenci najdeme společné téma o práci, v parku můžete oslovit někoho, kdo venčí psa, co je to za pěknou rasu, že vás zaujala apod.

Čeho se rozhodně vyvarovat?

Nikdy nezačínejte s tématy, která se mohou otočit proti vám a spustit konflikt. Patří sem například politika či náboženství. Rovněž se vystříhejte kritice, pomluvám a posuzování. To by nebylo příliš moudré a nevzbudili byste u druhých důvěru a pozitivní reakce. Nepokládejte ani dotazy příliš na tělo tj. soukromé dotazy a neřešte ani své vlastní soukromí – vztahy, rodinu, zdraví, finance.

Nezačínejte ani s rozsáhlými tématy. Jde o malý rozhovor ne o pohádku Tisíc a jedná noc. Neuvádějte dotyčnou osobu v rozpaky tématy o životním prostředí, globálním oteplování, kde bydlí, historii, umění atd. Zkrátka čím nudnější se vám rozhovor může zdát, tím lépe.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top