skip to Main Content
Jak se starat o nový notebook

Pořizujete si nový notebook a konečně se vám povedlo zorientovat se v jednotlivých parametrech, najít si ideální model pro vás a vyhovuje vám i cena? Pak nezbývá než gratulovat, protože prokousat se nepřeberným množstvím notebooku dnešní nabídky, je úkol nesnadný. Ovšem tím to celé ještě nekončí. Dalším úkolem je péče o notebook, aby vydržel sloužit co nejdéle. Určitě nechcete tuto štaci opakovat v brzké době znovu.

Pozor na mráz, vlhko a horko

Nezřídka se stává, že si lidé berou notebook do postele, ať už pro surfování po internetu nebo sledování filmů. Pohodlí k tomuto kroku přímo nabádá. Ovšem v takovém případě buďte obezřetní, protože pokládání na peřinu mu nesvědčí. Může se začít přehřívat, což by mohl být malér. Tohoto zlozvyku se vzdávat nemusíte, jestliže si k notebooku pořídíte rovnou i chladící podložku.

Stejně tak by se neměl notebook vystavovat teplotním extrémům – horku a mrazu. Potěšení mu nepřináší ani příliš vlhké prostředí. Podaří-li se vám na něj něco vylít, jde o hru s časem. V takovém případě byste jej měli ihned vypnout a vytáhnout baterii. Tekutina může napáchat značné škody, mnohdy se přes veškeré snažení takový karambol neobejde bez odborného zásahu.

Lapač nečistot

I při klasickém domácím používání se nelze vyhnout tomu, že se notebook nezanese prachem a drobečky, pokud máte ve zvyku při práci s ním občas jíst. Následkem toho mohou být ucpané průduchy, což citelně omezí funkci ventilátoru a jsme opět u rizika přehřátí. Poznáte to většinou tak, že se bude sám ochotně často vypínat. Základní očistu zvládnou i méně zkušení uživatelé, není zapotřebí hned notebook rozebírat do poslední součástky. S čištěním pomůže stlačený vzduch ve spreji, případně i domácí vysavač. Je-li však chladič zaprášený víc, už to skutečně vyžaduje rozebrání přístroje. Pokud si na tento krok sami netroufáte, přenechejte tento úkon zkušenějším a obraťte se na nějaký servis.

Péče o baterii

Baterie do notebooku je to, co činí notebook notebookem. Žádná baterie nevydrží na věky, ale se správnou péči minimálně tak dlouho, než stihnete našetřit na nový notebook. Když budete doma, notebook napájejte při práci z elektrické sítě. Myslíte-li si, že budete na notebooku doma pracovat minimálně týden, pak jej vypněte a vyjměte baterii. Až ji budete potřebovat, tak ji do notebooku opět vložte, ale než tak učiníte, zkontrolujte její stav a případně ji dobijte. Chcete-li, aby vám baterie vydržela opravdu dlouho, nenabíjejte ji nikdy na více než 80% a nenechte ji vybít pod 20% její kapacity.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top