skip to Main Content
Bobkový list nejen v kuchyni

Listy a plody vavřínu se používají jako koření i léčivá rostlinka. V naší kuchyni jej známe pod názvem bobkový list. Jedná se o stálezelenou dřevinu rostoucí v okolí Středozemního moře. V našich domácnostech se občas pěstuje jako dekorativní rostlina, případně si mnozí troufnou pěstovat bobkový list ve skleníku. Jeho listy jsou symbolem vítězství a slávy, proto se z jeho listnatých větví vážou věnce.

Bobkový list je aromatická rostlina, známá již z dob antiky. V kuchyni jej používáme do vařených i pečených jídel, ale jeho pozitivní účinky lze využít i při různých onemocněních. Obsahuje minerály, vitamíny, bílkoviny, sacharidy. Nalezneme v něm 3% silice, jejíž součástí jsou různé terpeny: cineol, eugenol a další. Toto koření lze využít také pro očistnou kúru. Některé medicínské prostředky vyrobené z listů se používaly při problémech zažívacího traktu, především však jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Ze zralých plodů vavřínu se vyrábí i zelený olej. Z toho se následně připravuje aromatická mastička, která se používá na kožní vyrážky, svrab a k ničení cizopasného hmyzu. Je velká škoda, že se na tyto léčebné účinky poněkud zapomíná.

Bobkový list na bolest hlavy

Jestliže nás trápí bolest hlavy a chceme ji zahnat jinak než Ibuprofenem, pak není nic lepšího, než čaj z bobkového listu. 3 až 4 lístky zalijeme vroucí vodou a necháme deset minut vyluhovat, poté čaj vypijeme.

Zatočí s nadýmáním

Římané bobkové listy používali jednak jako ozdobu hlavy, ale mělo to i praktickou stránku. Měli tak po ruce skvělého pomocníka při vydatných hostinách. Konzumujete-li potraviny, po kterých nabýváte pocitu, že vám těžkne břicho a cítíte se jako vzducholoď, pak sáhněte po bobkovém listu. Odvar z něj může být řešením, jak se zbavit pocitu těžkosti a nadýmání.

Snižuje teplotu

Bobkový list ředí hleny, pomáhá při nachlazení a snižuje teplotu, která většinou nemoc doprovází. Pomoc přijde v podobě tohoto receptu: do šálku heřmánkové čaje s citronem přidáme ještě jeden až dva bobkové listy, necháme několik minut luhovat a čaj pomalu vypijeme.

Čistí a detoxikuje

Bobkový list podporuje trávení, posiluje žaludek a má močopudné účinky, čímž přispívá k odstraňování zadržené vody v těle. Šálek čaje samo o sobě nestačí, ale je skvělým doplňkovým prostředkem při detoxikační kúře.

Pomůže při nespavosti

Máme-li neklidný spánek a potíže s usínáním, pak si připravíme před spánkem čaj z bobkového listu – má klidnící účinky. Samozřejmě pokud jsme dlouhodobě ve stresu, jen popíjení čaje nepomůže. Je potřeba odstranit příčiny. Jestliže se jedná o dočasnou záležitost, je tento čaj skvělým pomocníkem.

Bobkový list na klouby

Zánět kloubů může být zapříčiněn i překyselením organismu. Díky alkalizace (alkalizující strava) a bobkového listu, lépe řečeno oleje z bobkového listu lze tyto bolesti zmírnit.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top