Z vlastnoručně vyrobeného pampeliškového medu se můžete těšit, aniž byste se stali včelaři. Jeho výroba…
Správná péče o rostliny je velice důležitá, rozhodně ale ke skvělé úrodě nestačí. Skvělá zahrada stále vyžaduje spoustu příprav a údržby. Péče o zahradu přitom vyžaduje více příprav než jen investici do kvalitního osiva. Znamená to také připravit samotnou půdu, do které budete sázet. Pokud jste mysleli dopředu, možná jste své zahradní záhony připravili již koncem loňského podzimu. Tím jste si ušetřili na jaře trochu práce. Pokud ne, nevěšte hlavu, ještě není pozdě s přípravou začít.
1.Úklid a kontrola škod
Než se pustíte do samotné práce s půdou, je potřeba uklidit po zimě nejen zahradu, ale i kůlnu s nářadím. Všechno zahradní nářadí důkladně vyčistěte a nabruste, případně zbavte rzi. V případě, že je některé nářadí příliš poškozené, vyhoďte jej a pořiďte nové. Vyhoďte také všechny rozbité květináče a poškozené opory pro rostliny. Zkrátka vše, co už je příliš poškozené.
Pokud jste před zimou ze zahrady před zimou neshrabali všechno listí, udělejte to nyní. Nezapomeňte také na servis sekačky a důkladný úklid skleníku. Při této příležitosti byste také měli doplnit zásoby. Ujistěte se, že máte po ruce dostatek hnojiv a půdních doplňků. Doplňte zásoby opor pro rostliny a všeho, co nepřežilo zimu.
2.Prořežte stromy a keře
Mnoho stromů nebo keřů by v tomto ročním období potřebovalo pořádně prořezat. Koncem zimy/začátkem jara je pro prořezávání ideální doba, protože dobře vidíte strukturu větví a můžete rostlinu tvarovat dříve, než pupeny přeruší klidový režim a rostlina začne investovat energii do větví. Mezi rostliny, které je vhodné v tomto období prořezat, patří např.: zimolez, hortenzie panická, v létě kvetoucí spirea, myrta, růže a vistárie. Časné jaro je také ideální dobou pro prořezávání a tvarování okrasných dřevin.
Než se však pustíte do stříhání, je třeba zvážit několik věcí. Zaprvé byste měli před každým řezem sterilizovat nůžky čistým hadrem a isopropylalkoholem. Toto opatření zabrání tomu, abyste po zahradě neúmyslně rozšířili choroby rostlin. Za druhé, existuje mnoho rostlin, které byste v tomto ročním období stříhat neměli. Mezi rostliny, které byste měli stříhat až po skončení období květu, patří: na jaře kvetoucí spirea, kamélie, rododendron, forzýtie, hortenzie velkolistá, šeřík, magnólie a horský vavřín. Z ovocných stromů neprořezávejte višně a třešně. Prořežte je až po sklizni.
3.Příprava zahradních záhonů
Proveďte jarní úklid prostoru a odstraňte vše, co vám překáží, dokud se nedostanete k čisté půdě. Odumřelá organická hmota může jít na hromadu kompostu, kde se rozloží. Dobře zkompostovaný mulč nebo organická hmota může zůstat přímo na místě, aby se zapracovala do půdy, ale „čerstvý“ mulč je třeba shrabat, aby se půda odkryla.
Vaší hlavní starostí je případný živý plevel. Ty je třeba z půdy odstranit a buď spálit, nebo umístit doprostřed hromady kompostu, kde je teplo zničí dříve, než mohou vyklíčit jakákoli semena.
Pokud jste zastánci rytí, je čas také záhony porýt a případně i pohnojit. Pomocí kypřiče nebo ostrého rýče zpracujte půdu do hloubky 12 až 14 cm, abyste ji nakypřili. Poté přidejte kompost a doplňkové látky. Pomocí půdního testu můžete zjistit, jaká je úroveň pH a živin, což vám napoví, jaký typ materiálů byste měli přidat. Pokud máte chudou nebo jílovitou půdu, je obzvláště důležité přidat vrstvu kompostu, aby se zlepšila struktura půdy, obsah živin a zadržování vlhkosti. Poté půdu uhrabejte a lehce zalijte, aby se usadila a uvolnily se vzduchové kapsy.
4.Vysejte rané plodiny
Prvními plodinami, které je potřeba zasít či zasadit, jsou tyto:
- česnek (pokud jste ho nezasadili už na podzim)
- cibule
- listová zelenina (salát, špenát)
- petržel a mrkev
- hrášek
V této době je také vhodná doba pro výsadbu ovocných stromů, jako jsou broskvoně, švestky, nektarinky a další letní ovoce.
Může vás zajímat:
0 komentářů k zobrazení