Z vlastnoručně vyrobeného pampeliškového medu se můžete těšit, aniž byste se stali včelaři. Jeho výroba…
Vlastníte zahradu a chcete, aby po zimě vypadala stále stejně atraktivně a aby valná většina vašich rostlin nepřišla po třesknutých mrazech o újmu? V tom případě je třeba svou zahradu také správně zazimovat a její neodolatelnou krásu poté budete moci na jaře znovu obdivovat. Jak tedy na správné zazimování vaší zahrady?
V hlavní roli trávník
O váš trávník je třeba se postarat skutečně velmi pilně. Budete muset vyhrabat listí, čímž můžete pověřit například i své děti, dále budete muset z trávníku sebrat veškeré větvičky a také kůru. Je dobré tyto činnosti stihnout do konce měsíce listopadu. Poté za pomoci herbicidu zlikvidujte agresivní a také trvalý plevel, který hyzdí váš trávník. Je dobré na trávník aplikovat také speciální hnojivo, které ho takzvaně zazimuje. Vše, co z trávy shrabete, využijte na kompost.
Co s dřevinami?
Pokud bude slunečno, vyplatí se vám veškeré vysázené dřeviny zalít. Řeč je v tomto případě zejména o vždyzelených keřích či jehličnanech. Pokud máte na zahradě choulostivější druhy dřevin, obalte je nejlépe netkanou textilií a to tak, aby trčela ven její vrchní část. Dále zkontrolujte veškeré solitérní stromy na své zahradě, kterým dopřejte dostatečnou oporu, aby je zimní vichr neměl šanci vyvrátit. Stejně tak se postarejte o sloupovité jehličnany, které by mohl velmi snadno poškodit těžký napadaný sníh.
Jakou péči dopřát květinovým záhonům?
Odkvetlé trsy vašich trvalek, co možná nejvíce ostříhejte. Odstraňte také plevel ze záhonů a velmi jemně také prokypřete svou půdu. Rostliny na svém květinovém záhoně zakryjte suchým listím, které jim vytvoří skutečně skvělou izolační vrstvu. Nezapomínejte ovšem na to, aby nebyla dostatečně silná, mohlo by totiž dojít k nežádoucímu předčasnému klíčení. Okrasné trávy, které mohou být součástí záhonu rozhodně nestříhejte a raději je také zazimujte včas.
Nezapomínejte ani na skalku
Pokud se na vaší zahradě nachází skalka, měli byste z ní pravidelně odstraňovat napadané listí, plevel, plody okrasných keřů a také různé větvičky. Záležet si dejte zejména v místech, na kterých máte vysázeny citlivé druhy skalniček. Nad kvetoucí levisie, které jsou zejména velmi citlivé na vlhkost v zimních měsících, postavte například střížku ze skla. Kořeny skalniček také ochráníte kamennou sutí, kterou na ně dosypete.
Nezapomínejte ani na jezírko
Na zimu své jezírko rozhodně nemusíte vypouštět. Bohatě stačí, kdy ho dobře zazimujete. Na mělkém jezírku vám rozhodně nepřežijí lekníny, tudíž je třeba je vyndat a umístit například do vědra s vodou do světlé a také chladné místnosti. Stejně tak se postarejte i o exotičtější druhy rostliny, mezi které patří například vodní hyacint, který by rovněž nemusel zimu na jezírku přežít. Dále důkladně ostříhejte suché trsy a stébla pobřežních rostlin. Pokud v blízkosti jezírka rostou stromy či jiné keře, je vhodné jezírko přikrýt sítí.
0 komentářů k zobrazení