skip to Main Content
Okrasná zahrada

Podzim je ideální dobou pro osázení zahrady novými rostlinami. Chcete se na jaře těšit ze žlutých narcisů a červených tulipánů nebo se celoročně těšit pohledem na stálezelené dřeviny? Podzim je ideálním časem pro výsadbu. Podzimní teploty totiž nejsou ani tropické, ani mrazivé, a navíc je tu větší pravděpodobnost srážek.

Od kdy do kdy byste měli sázet?

U podzimní výsadby je drobnou nevýhodou to, že dopředu nevíte, kdy se objeví první mrazíky. Obecně ale platí, že sázet můžete začít již v září. Tento měsíc je ideální pro cibuloviny (tulipány, narcisy a podobně). S výsadbou můžete pokračovat zpravidla až do konce října či listopadu. Nezapomeňte však, že nově zasazené rostliny potřebují minimálně měsíc, aby dobře prokořenily a na stanovišti se ujaly.

Které rostliny budou vaší zahradě slušet?

Svoji zahradu můžete vyšperkovat o okrasné trávy, kvetoucí cibuloviny, stálezelené dřeviny a okrasné kvetoucí stromy.

Okrasné trávy navěky

U okrasných trav je potřeba si pospíšit s výsadbou. Platí u nich, že čím dříve je zasadíte, tím větší šanci máte, že se do zimy ujmou. Jestliže se rostliny chytnou, získáte dlouhověkou a okrasnou ozdobu zahrady.

Saďte je na sušší a slunná místa s propustnou půdou. Vyšší druhy je lepší vysazovat samostatně nebo ve skupinách v pozadí záhonu. Nižší můžete v menších i větších skupinkách sázet doprostřed a dopředu záhonu. Trávy je potřeba zejména během suššího podzimu dostatečně zalévat.

Svěží jaro

Na podzim se vysazují cibuloviny a hlíznaté rostliny, které kvetou zejména na jaře. Nejprve vysaďte narcisy, sněženky a tavolíny. Do konce října je možné sázet tulipány, hyacinty a modřence.

Cibuloviny je potřeba vysazovat do skupin v jednom druhu do hloubky, která je zhruba 2× až 3× větší než velikost samotné cibulky.

Zelené během celého roku

Jestliže se z rostlin chcete těšit během celého roku, vysaďte na svoji zahradu stálezelené dřeviny. K nejkrásnějším patří bobkovišeň, skimie, kalina, cesmína, brslen, aukuba a další. Sadit byste je měli na přelomu léta a podzimu, jelikož tyto dřeviny potřebují teplejší počasí a dostatek vláhy. Vytvořit z nich můžete například živý plot nebo je sadit do skupin s jehličnany a jinými dřevinami.

Solitéry zahrady

Díváte se do zahrady a máte dojem, že jí něco chybí? Možná je to okrasný kvetoucí strom. Ideální je jabloň nebo třešeň, které platí za nádherné solitéry ve svěže zeleném trávníku. Stromy se zpravidla vysazují s kořenovým balem, ale na podzim je možné je vysadit i bez balu. Jáma pro zasazení musí být dostatečně hluboká. Kromě stromu do ní dejte i pevnou oporu, ideálně dřevěný kůl. Strom nezapomeňte vydatně zavlažovat, a to během celého podzimu. Přihnojování potřebné není.

Co dělat, aby se rostliny dobře ujaly

Jestliže chcete být při pěstování úspěšní a předcházet zbytečnému úhynu rostlin kvůli nedostatečnému prokořenění před nástupem mrazíků, řiďte se těmito radami.

  • Dobře připravte stanoviště – před výsadbou ne příliš kvalitní půdu do hloubky zryjte a obohaťte o zahradní substrát či dobře zetlený kompost. Do těžké jílovité půdy přidejte křemičitý písek a kompost.
  • Rozrušte kořenový systém – jakmile rostliny vyndáte z kontejneru, rozrušte například pomocí lopaty kořenový systém rostliny. Pokud byste toto neprovedli, bude rostlina jen těžko kořenit do okolní půdy.
  • Nezapomeňte zalévat – po výsadbě nezapomeňte rostlinky pravidelně zalévat, a to v případě, že jste provedli kapkovou závlahu.

Udělejte si ze své zahrady oázu klidu. Stačí jen vybrat vhodné rostlinky, o které budete s láskou pečovat. Jejich krásné květy a svěží barvy vám to na jaře stonásobně oplatí.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top