Z vlastnoručně vyrobeného pampeliškového medu se můžete těšit, aniž byste se stali včelaři. Jeho výroba…
Podzim je ideální dobou pro osázení zahrady novými rostlinami. Chcete se na jaře těšit ze žlutých narcisů a červených tulipánů nebo se celoročně těšit pohledem na stálezelené dřeviny? Podzim je ideálním časem pro výsadbu. Podzimní teploty totiž nejsou ani tropické, ani mrazivé, a navíc je tu větší pravděpodobnost srážek.
Od kdy do kdy byste měli sázet?
U podzimní výsadby je drobnou nevýhodou to, že dopředu nevíte, kdy se objeví první mrazíky. Obecně ale platí, že sázet můžete začít již v září. Tento měsíc je ideální pro cibuloviny (tulipány, narcisy a podobně). S výsadbou můžete pokračovat zpravidla až do konce října či listopadu. Nezapomeňte však, že nově zasazené rostliny potřebují minimálně měsíc, aby dobře prokořenily a na stanovišti se ujaly.
Které rostliny budou vaší zahradě slušet?
Svoji zahradu můžete vyšperkovat o okrasné trávy, kvetoucí cibuloviny, stálezelené dřeviny a okrasné kvetoucí stromy.
Okrasné trávy navěky
U okrasných trav je potřeba si pospíšit s výsadbou. Platí u nich, že čím dříve je zasadíte, tím větší šanci máte, že se do zimy ujmou. Jestliže se rostliny chytnou, získáte dlouhověkou a okrasnou ozdobu zahrady.
Saďte je na sušší a slunná místa s propustnou půdou. Vyšší druhy je lepší vysazovat samostatně nebo ve skupinách v pozadí záhonu. Nižší můžete v menších i větších skupinkách sázet doprostřed a dopředu záhonu. Trávy je potřeba zejména během suššího podzimu dostatečně zalévat.
Svěží jaro
Na podzim se vysazují cibuloviny a hlíznaté rostliny, které kvetou zejména na jaře. Nejprve vysaďte narcisy, sněženky a tavolíny. Do konce října je možné sázet tulipány, hyacinty a modřence.
Cibuloviny je potřeba vysazovat do skupin v jednom druhu do hloubky, která je zhruba 2× až 3× větší než velikost samotné cibulky.
Zelené během celého roku
Jestliže se z rostlin chcete těšit během celého roku, vysaďte na svoji zahradu stálezelené dřeviny. K nejkrásnějším patří bobkovišeň, skimie, kalina, cesmína, brslen, aukuba a další. Sadit byste je měli na přelomu léta a podzimu, jelikož tyto dřeviny potřebují teplejší počasí a dostatek vláhy. Vytvořit z nich můžete například živý plot nebo je sadit do skupin s jehličnany a jinými dřevinami.
Solitéry zahrady
Díváte se do zahrady a máte dojem, že jí něco chybí? Možná je to okrasný kvetoucí strom. Ideální je jabloň nebo třešeň, které platí za nádherné solitéry ve svěže zeleném trávníku. Stromy se zpravidla vysazují s kořenovým balem, ale na podzim je možné je vysadit i bez balu. Jáma pro zasazení musí být dostatečně hluboká. Kromě stromu do ní dejte i pevnou oporu, ideálně dřevěný kůl. Strom nezapomeňte vydatně zavlažovat, a to během celého podzimu. Přihnojování potřebné není.
Co dělat, aby se rostliny dobře ujaly
Jestliže chcete být při pěstování úspěšní a předcházet zbytečnému úhynu rostlin kvůli nedostatečnému prokořenění před nástupem mrazíků, řiďte se těmito radami.
- Dobře připravte stanoviště – před výsadbou ne příliš kvalitní půdu do hloubky zryjte a obohaťte o zahradní substrát či dobře zetlený kompost. Do těžké jílovité půdy přidejte křemičitý písek a kompost.
- Rozrušte kořenový systém – jakmile rostliny vyndáte z kontejneru, rozrušte například pomocí lopaty kořenový systém rostliny. Pokud byste toto neprovedli, bude rostlina jen těžko kořenit do okolní půdy.
- Nezapomeňte zalévat – po výsadbě nezapomeňte rostlinky pravidelně zalévat, a to v případě, že jste provedli kapkovou závlahu.
Udělejte si ze své zahrady oázu klidu. Stačí jen vybrat vhodné rostlinky, o které budete s láskou pečovat. Jejich krásné květy a svěží barvy vám to na jaře stonásobně oplatí.
0 komentářů k zobrazení