Z vlastnoručně vyrobeného pampeliškového medu se můžete těšit, aniž byste se stali včelaři. Jeho výroba…
Jezírka a rybníčky vnáší do zahrady něco okouzlujícího a povýší ji na relaxační oázu. Mnoho drobných i větších živočichů si zde najde svůj domov, budou tam pít ptáčci, zaposlouchat se můžete do žabího koncertu nebo jen tak sedět a poslouchat šplouchání vody. Jezírko sebou přináší bezesporu řadu bonusů, ale jeho vybudování nemusí být vždy snadné. Souvisí to samozřejmě s velikostí plochy. Malá jezírka se dají vybudovat poměrně snadno a rychle, ovšem realizovat větší vodní plochu už vyžaduje přítomnost těžké techniky a odborné práce.
Poloha jezírka
Jako první krok je důležité vybrat polohu jezírka. Pro představu zkuste vybrané místo posypat pískem nebo jinak zvýraznit. Představte si, zda se vám jezírko líbí právě tam, kde je. Zda nebude problém natáhnout k tomu místu hadici, jestli není v blízkosti strom, protože by spadané listí jezírko znečišťovalo – případně by bylo zapotřebí pořídit kvalitní filtraci a sledujte, jak slunce během dne putuje po vaší zahradě. Jestliže máte zahradu na přímém sluníčku, lze kolem jezírka vysázet keříky, vysokou okrasnou travinu a jiné vyšší rostlinky poskytující stín, budete-li chtít do jezírka umístit i ryby.
Příprava pozemku
Jámu začněte kopat zvenku dovnitř, vymodelujte přitom různé hloubkové zóny a nezapomeňte vytvořit kolem jezírka příkop o hloubce 15 centimetrů. Bude-li jezírko větší, neobejdete se bez stavební techniky a dalších úprav. Jámu vysypte í pískem. Potřebovat budete geotextílii a jezírkovou folii. V nejhlubším místě by měla být hloubka jezírka 1 metr. Rozhodnete-li se pro lehčí variantu, lze koupit již hotovou formu jezírka. Nabízejí se v různých velikostech i tvarech. Záleží, jak moc si chcete s jezírkem vyhrát.
Napouštění a zdobení jezírka
Budete-li jezírko napouštět chlorovanou vodou z kohoutku, pak je nutné nechat vodu v jezírku minimálně týden odstát, než začnete sázet rostlinky. Pro udržení čisté vody lze použít dva typy filtrů. Může být buď umístěn přímo v nádrži, nebo na břehu nádrže – druhá varianta je nejčastější. Při výběru filtru je dobré se zaměřit na jeho výkon v souvislosti s objemem jezírka. Okraje jezírka lze vysypat kačírkem, poklást kameny a osázet vodními rostlinkami, fantazii se určitě meze nekladou. Přímo do jezírka lze rovněž umístit lekníny či jinou vodní květenu.
0 komentářů k zobrazení