skip to Main Content
Výběru zahradního nábytku

Při výběru zahradního nábytku zohledněte především to, kde bude umístěn. Podle toho se budete rozhodovat pro výrobní materiál, který se odrazí na životnosti nábytku. Nezapomeňte se však dívat i na design. Pokud se chcete řídit trendy, budete zřejmě muset každou sezónou nábytek vyměnit, proto raději vsaďte na to, co se vám líbí, je vašemu srdci nejbližší a na zahradě nebo balkóně vám bude dělat radost dlouhou dobu.

Než zaplatíte

Ještě než vyrazíte do obchodu nebo kliknete na tlačítko zaplatit, měli byste si dobře rozmyslet odpovědi na následující otázky. Díky nim totiž vyberte nábytek, který bude nejen krásný, ale i funkční přesně podle vašich potřeb.

  • Kam zahradní nábytek umístíte: pod zastřešenou pergolu nebo do otevřeného prostoru?
  • Bude vystaven slunci a dešti?
  • Budete jej na noc zakrývat nebo schovávat pod zastřešený prostor?
  • Kam nábytek schováte na zimu?

Nejlepší výrobní materiály

Výrobní materiál je stěžejním parametrem, který se odrazí na odolnosti a celkové životnosti nábytku. Díky němu budete moci nábytek buď nechat na pospas rozmarům počasí, aniž by se to na jeho stavu výrazně projevilo, nebo jej umístíte tam, kde na něj sluneční paprsky nebo déšť nedostanou. Z čeho si tedy vybrat?

Oblíbený ratanový nábytek

Originální ratanový nábytek je vyrobený z přírodního ratanu, ten se však dnes příliš nevidí. Přírodní ratan totiž nahradil odolnější ratan umělý, který je od naturálního téměř k nerozeznání. Ratanový nábytek by měl mít kovovou, ale ideálně hliníkovou konstrukci, jejíž životnost je prakticky neomezená. Obloukem se vyhněte levnému ratanovému nábytku s dřevěnou konstrukcí, která je choulostivá na změny počasí a nemá příliš dlouhou životnost. Kvalitní ratan je odolný povětrnostním vlivům a snadno se udržuje.

Přírodní nábytek ze dřeva

Dřevo nábytku dodá nádech luxusu. Výrobky se pyšní vysokou nosností a při správné péči i dlouhou životností. K dostání je celá řada barevných provedení od tmavého až po světlé. Při výběru se zaměřte na to, aby bylo dřevo povrchově ošetřené. Ideální je sázka na exotické dřevo, mezi které se řadí eukalyptus nebo teak. I tak však materiál vyžaduje pravidelnou údržbu nejméně 2x ročně (natření ochranným nátěrem, případně olejování, broušení a nátěr barvou).

Plastový nábytek

Zapomeňte na židle, které se při usednutí robustnější osoby prohýbaly. V dnešní době se již pro výrobu používají odolnější plasty. Počítejte však s tím, že nábytek z kvalitního plastu je dražší než nábytek z plastu levnějšího. Předností tohoto materiálu je nízká hmotnost, takže se snadno přenáší, a také téměř nulové nároky na údržbu. Některým lidem nevyhovuje, že je plast nerozložitelný a jsou s ním spojena další environmentální rizika. Ani jeho vzhled nepůsobí tak luxusně, jako u výše jmenovaných materiálů. Lákavá je však jeho nižší pořizovací cena.

Nábytek jako od kováře

Oblíbeným výrobním materiálem je také kov. Kovový nábytek je extrémně pevný a spolehnout se můžete i na dlouhou životnost. Má vysokou nosnost a skvělou stabilitu. Povrch většinou bývá upravený tak, aby zvládl i rozmary počasí. Časem se však na kovu objeví stopy rzi, kterou je potřeba odstranit a obnovit ochranný nátěr. Ideální volbou je v tomto ohledu nábytek z hliníku, který je lehký a zároveň téměř bezúdržbový.

Bohatá nabídka provedení

Zahradní nábytek můžete pořídit v setu, který obsahuje křesla, židle, sedačku a stůl. Vše bude ve stejném designu, takže jej stačí jen postavit na vybrané místo. Rozhodnout se však můžete i pro samostatný nákup židlí, jež mohou být stohovatelné nebo skládací.

Jestliže si chcete užívat relax na čerstvém vzduchu, sáhněte po lehátkách. Manipulaci s nimi vám usnadní kolečka a od slunce vás ochrání speciální stínítko. Kromě lehátek však můžete vsadit i na klasické houpačky, závěsné houpací koše ve tvaru vejce nebo oblíbené houpací sítě či hamaky.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top