skip to Main Content
Zázračné potraviny

Každý máme doma potraviny, které používáme dnes a denně. Velmi často se vychvaluje cizokrajné ovoce i zelenina. O mnohých potravinách se hovoří dokonce jako o superpotravinách – všechna čest a určitě je vhodné zařadit je do svého zdravého jídelníčku. Nicméně i mnohé potraviny, které máme doma ve špíži, si zaslouží, abychom si připomenuli jejich zdraví prospěšné vlastnosti.

Mrkev a její účinky

Díky vysokému obsahu vlákniny a vody čistí játra, detoxikuje organismus, vypíná pokožku a přechází tvorbě vrásek. Je zdrojem vitamínu K, který je důležitý pro hojení ran a srážlivost krve. Chrání tělo před volnými radikály a působí jako prevence rakoviny. Zlepšuje zrak a brání vzniku šedého zákalu. Má omlazující účinky, zpomaluje proces stárnutí, posiluje srdce, krevní oběh a imunitu. Obsažený chrom stabilizuje hladinu cukru v krvi. Mimo jiné stimuluje růst vlasů a nehtů.

Česnek a jeho účinky

Česnek chrání před rakovinou tlustého střeva a žaludku, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje látky chránící před srdečním infarktem. Snižuje krevní tlak. Má vynikající antibiotické vlastnosti, je zdrojem vitamínu B1, vápníku a fosforu.

Kukuřice a její účinky

Posiluje imunitní systém, má omlazující účinky, zpevňuje vazivové tkanivo, posiluje svaly a srdce. Tělu poskytuje živiny pro pěknou pokožku a husté vlasy. Odstraňuje nedostatek libida a impotenci. Zvyšuje odolnost ve stresových situacích, zlepšuje náladu i koncentraci a výkonnost mozku. Posiluje nervový systém a podporuje krvetvorbu.

Ovesné vločky a jejich účinky

Pomáhají při hubnutí a zmírňují stres, protože uvolňují energie postupně a tlumí tak pocity hladu. Obsahují betaglukan, který snižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi. Jsou výtečným antioxidantem, který chrání před volnými radikály (tudíž před vznikem rakoviny). Blahodárně působí na srdce a cévy, snižují hladinu cukru v krvi a jsou vhodné i pro diabetiky. Chrání organismus před očními vadami. Obsahují křemík, který uspokojuje trávicí soustavu.

Pohanka a její účinky

Obsahuje rutin, jež se podílí na posílení cév – zpevňuje cévní kapiláry, díky čemuž pomáhá předcházet vzniku křečových žil. Snižuje hladinu špatného cholesterolu LDL v krvi. Obsahuje až 8 esenciálních aminokyselin. Podporuje prokrvení a zpevňuje vazivové tkanivo. Pomáhá při onemocnění křečových žil a hemeroidech. Mimo jiné stimuluje libido a potenci.

Skořice a její účinky

Když ucítíte její vůni, patrně se vám vybaví jablečný štrúdl nebo vánoční cukroví. Mimo to, že výtečně voní a chutná obsahuje antimykotické a antibakteriální látky, které dokážou zničit různé kvasinkové infekce. Snižuje hladinu LDL cholesterolu a pomáhá s hubnutím. Obsahuje vitamíny skupiny B, E, K. Příznivě ovlivňuje krevní oběh a přítomné látky ve skořici snižují hladinu cukru v krvi. Výborná je také při nemocech z nachlazení.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top