skip to Main Content
Pitný režim - Foto

Naše tělo neustále potřebuje dostatek tekutin. Nejvíce ohroženo je v době letních měsíců, kdy se teploty dotýkají skutečně vysokých hodnot, protože nezřídka na pitný režim hřešíme. Bavíme-li se o pitném režimu, nemáme na mysli slazené nebo sycené limonády. Řeč je o kohoutkové či balené vodě a ředěných ovocných šťávách. Dostatek přijatých tekutin podporuje látkovou výměnu a nakopává metabolismus, což ocení hlavně ti, jež se snaží zhubnout. Dodržování pitného režimu je věc jedna, druhá je věnovat pozornost vhodnému výběru nápojů. Zajímá-li vás vše okolo pitného režimu, pak čtěte dál.

Nemusíte to s pitím přehánět

Už jste možná někdy slyšeli, že vypít by se mělo minimálně 3 litry tekutin denně. To je a není pravda. Tělo skutečně při běžném fungování potřebuje přibližně 3 litry tekutin, ale nezapomínejme, že není nutné tekutiny přijímat jen formou nápojů. Při správně zvoleném jídelníčku stačí vypít 1,5 až 2 litry tekutin (v letních měsících nebo během sportovních aktivit více). Vodu tělo totiž přijímá také z některých potravin – ovoce, zelenina, polévky, proteinové nápoje apod. I tyto tekutiny se započítávají do příjmu tekutin.

Pravidelnost

Je vhodné si pití rozdělit během dne do rozumných dávek. Jestliže si vzpomenete, že jste půlku dne nic nepili a pak „vyžáhnete“ půl litru tekutin naráz, zatížíte tím ledviny, což není zrovna dobře. Ideální je popíjet vodu během celého dne. To, zda pijete málo, poznáte snadno podle barvy moči, je-li příliš tmavá – zvyšte příjem tekutin.

Piji, až mám žízeň

Pijete-li až v okamžiku, kdy cítíte žízeň, je to celé špatně. To značí, že už tělo strádá a hlásí se o první pomoc. Mnoho lidí na nedostačující pitný režim reaguje právě těmito slovy“ale když já nemám žízeň“. Pamatujte si, že pít se má během celého dne – ne až v okamžiku, kdy nastane žízeň. V některých situacích je nutné příjem tekutin zvýšit. Jde o fyzicky náročnou práci, sportování, pobyt v horkém prostředí atd. Pít více by se mělo rovněž v době nemoci a při zvýšené teplotě.

Co pít a nepít?

Ideálně čistou vodu, která má nulovou energetickou hodnotu a organismu nedodává zbytečné kalorie navíc. Vhodné jsou také ovocné a zeleninové ředěné šťávy, neslazené čaje v menším množství, domácí limonády (receptů na zdravé domácí limonády dnes existuje nespočet). Výtečně osvěží a dodají tělu i vitamíny. Pít stále jen čistou vodu se může omrzet, proto si do ní přidejte někdy citron, grapefruit, mátu, pomeranč, zázvor apod. Pokaždé můžete její chuť vylepšit.

Do pitného režimu určitě nepatří káva, která odvodňuje. Na hrnek kávy vypijte rovnou i sklenku vody, ať vyrovnáte deficit. Rovněž zde nepatří slazené limonády – ty jsou jen na chuť a občas. Jsou plné cukru a prázdných kalorií.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top