skip to Main Content
Rychlý úklid - ekologické čistidla - ilustrační foto

Úklid domácnosti nebaví snad nikoho z nás. Pro většinu lidí je to nezbytné zlo, které je nutné jednou za čas podstoupit. Jestliže chcete, aby vaše domácnost byla vždy perfektně uklizená, najděte si na to ve svém kalendáři čas alespoň dvakrát týdně. Pravidelně uklízejte veškeré plochy od podlah přes úložné prostory až po okna. Jestliže budete uklízet opravdu pravidelně, vyhnete se velkým nečistotám a váš úklid bude mnohem rychlejší.

Uklízejte s octem, citronem a jedlou sodou

Použití ekologických čistidel není jen otázkou úspory peněz. Běžná čistidla často obsahují agresivní chemické látky, které dráždí pokožku. Ekologické prostředky jsou většinou cenově dostupné, bez chemie a nepříjemného podráždění. Plochu, která není extrémně špinavá, dokážou vyčistit stejně dobře. Že nevoní? Na jejich parfemaci snadno použijete vybrané esenciální oleje a vůni si tak vytvoříte podle svých představ.

Citronovou šťávu či kyselinu citronovou můžete smíchat se solí a vytvořit si tak účinnou čistící pastu. Dobré účinky má také citron smíchaný s jedlou sodou. Tímto přípravkem vyčistíte laminátovou pracovní desku, kuchyňská prkénka, nádobí v myčce, kámen z vodovodní baterie nebo tak vybělíte své zašlé prádlo. Citron také perfektně čistí zašlé spáry v koupelně nebo skvrny z plastového nádobí, s nimiž si ani myčka neporadí.

Ocet je rovněž velmi univerzálním pomocníkem. Použít ho můžete pro dezinfekci myčky nádobí, na ucpané odpady, na mytí podlah (pokud ho smícháte s teplou vodou), při oplachování skleněného nádobí nebo třeba na plíseň. Roztokem vody a octu tak můžete omýt téměř cokoliv. Druhou možností je nalít tento roztok do rozprašovače a přímo ho pak stříkat na znečištěnou plochu.

Jedlá soda je ideálním pomocníkem při čištění čalouněného nábytku, kdy ji stačí nasypat na špinavé místo, nechat hodinu působit a pak jen vysát. Pomáhá také na usazeniny v nádobí nebo se ní dobře čistí sporák či sklokeramická deska.

Ekologické čističe zakoupíte i v obchodě

Poslední dobou se na trhu rozmáhají i ekologicky smýšlející značky a ekodrogerii tak pohodlně zakoupíte i v běžných obchodech. Pořídíte zde speciální přípravky na nádobí, čističe na sklo nebo třeba prací gely či alternativy ke konvenčním avivážím.

Jarní i podzimní úklid bude hračka

Zmíněné přípravky si hravě poradí s běžným znečištěním a můžete je používat též při velkém jarním či podzimním úklidu. Na internetu naleznete spoustu tipů, jak tyto čističe přímo využívat. Můžete však vyzkoušet různé kombinace, protože nimi nic nezkazíte. Pouze při extrémních nečistotách, které nemáte trpělivost průběžně odstraňovat, sáhnete po těžším kalibru.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top