skip to Main Content
Šetříme společně - ilustrační foto

Výplata sotva skočila na účet a už zase je vybílený? Marně si lámete hlavu nad tím, kam se peníze vždy rozkutálí? Přemlouváte měsíc co měsíc sami sebe, že je načase začít odkládat něco bokem? Pravděpodobně jste si to slíbili už několikrát, ale vždy zůstalo jen u marných slibů. Jestliže vám však každý měsíc výplata proteče mezi prsty a snažíte se zjistit, kde veškeré peníze zmizely (a kouzelník přitom nejste), pak je skutečně nejvyšší čas začít šetřit. V dnešním článku vám prozradíme, jak na to.

Začít odkládat peníze bokem, se většinou zdá jako nesnadný úkol, protože mnoho lidí stále opakuje, že by šetřilo, ale nemá z čeho. Pokud pracujete, vždy existuje možnost, jak ušetřit alespoň malé množství financí – nemusí pršet, stačí, když kape. Začít šetřit peníze nebude ze začátku vůbec lehké, ale jakmile se vám podaří našetřit alespoň menší obnos, zjistíte, že na hromádku se lépe přihazuje. Jak tedy vytvořit první hromádku?

Přehled příjmu a výdajů

Chcete-li začít odkládat, věřte, že nejlepším řešením je dokonalý přehled o všech příjmech a výdajích. Sepište si výplatu, přídavky a jiné částky, které proudí k vám na účet. Následně si sepište veškeré nejnutnější údaje. Nájem, poplatky za telefonního operátora a všechny další. To, co vám zbude, rozdělte na nejnutnější výdaje: jídlo, doprava, drogerie.

Priority

Ne, určitě nemusíte chodit ob den do restaurace na oběd. Domácí strava vyjde levněji. Rovněž si nemusíte denně kupovat kafe cestou do práce, můžete si jej připravit doma. Potřebujete-li se dopravit do města, nemusíte jet autem, ale autobusem. Zkrátka vždy volit levnější alternativy. Rovněž si nemusíte tolik kupovat sladkosti nebo objednávat drahé drinky v restauraci.

Pokladnička na drobné

Budete se divit, ale díky pokladničky na drobné neucítíte žádný tlak na vaši peněženku a přitom se dá takto našetřit i několik tisíc. To, že hodíte denně do pokladničky 10 kaček, nějak nepocítíte a časem zjistíte, že vaše hromádka se rozrůstá.

Platební kartu nechte doma

Svačinku si připravte doma, vezměte si vše potřebné a nějakou tu korunu do rezervy, ale platební kartu nechte doma v šuplíku. Nebude vás to lákat k žádným neuváženým nákupům. Většinou jde člověk do obchodu pro jednu věc a vychází s plnou taškou zbytečností.

Firemní benefity

Zjistěte si, co vše vaše firma nabízí. Možná se budete divit, ale mnohé společnosti proplácejí bazén, fitko, kino nebo i cestu MHD. Jak se praví – líná pusa, hotové neštěstí. I díky tomuto lze ušetřit dost peněz.

Týdenní přehled výdajů

Kupte si notýsek a zapisujte si vše, za co utrácíte. Jedině tak budete mít vše pod kontrolou. Dělejte si inventuru ve výdajích každý týden, protože měsíc je hodně dlouhá doba a ztratíte tak snadno přehled.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top