skip to Main Content
Ceny bytů, domů i pozemků

Růst cen nemovitostí je stále aktuální téma. Ceny bytů, domů, pozemků i dalších nemovitostí se stále zvyšují, což je dobrá zpráva pro ty z vás, kteří plánují nějakou nemovitost do budoucna prodat. Méně radostná je tato informace pro lidi, co chtějí v příštích měsících či letech si pořídit vlastní bydlení. Ti se pak mohou připravit na mnohem vyšší investici než dnes. Rostou ceny nejen prodávaných nemovitostí, ale i výstavba budov vychází čím dál dráže.

Nabízí řešení zdražení hypotečních úvěrů?

V posledních týdnech je v souvislosti s růstem cen nemovitostí často skloňováno zdražování hypoték, které se plánuje v příštím roce. Hypotéky nutně dražší nebudou, bude však obtížnější je získat a pro mnoho lidí se stanou nedostupné.

Klienti si nižší bonitou by proto o hypoteční úvěr měli požádat ještě letos nebo hned na začátku nového roku, aby ho obdrželi ještě za starých podmínek a nemuseli se zbytečně strachovat. Úrokové sazby mohou výrazně ovlivnit ceny nemovitostí a dražší hypotéky zpomalit nebo úplně zastavit prudké zdražování.

Ceny nemovitostí v Praze

Především v Praze ceny bytů se rok od roku výrazně překonávají. Uvádí se, že průměrná cena prodaného pražského bytu meziročně vzrostla až o jednu pěti, což je opravdu mnoho. Pokud by vývoj pokračoval tímto trendem, tak by za 5 let mohly být byty až pětkrát dražší, než jsou dnes. Tento růst cen je podnícen také neutuchajícím zájmem o bydlení v Praze. Mnozí lidé se sem stěhují za lepší prací a další občanskou vybaveností. V Praze dnes žije až 1/10 celkové populace z Čech, což je velmi velké číslo.

Nejdražší bydlení v Praze se prodává s průměrnou cenou 147 980 Kč za metr čtvereční. Pokud ale budeme uvažovat většinovou hodnotu, tak pro vaši představu se 35 % ze všech prodaných bytů nabídlo s cenou mezi 60 000 až 70 000 Kč. Počet nabízených bytů v Praze je na poklesu. Což je opět dalším důvodem k růstu ceny. Velmi rychlý růst rovněž zaznamenávají ceny bytů v Jihomoravském nebo v Královéhradeckém kraji.

Jakým způsobem financovat bydlení

  • Peníze si můžete půjčit u banky, stavební spořitelny i u jiné nebankovní společnosti.
  • Využít byste měli našetřené peníze z vlastních zdrojů.
  • Můžete prodat jinou nemovitost a získané prostředky využít na investici do nového bydlení.

Pro většinu lidí jsou nutností hypoteční úvěry, jelikož málokdo si můžete dovolit zaplatit celou cenu za byt či dům z vlastní kapsy. Pokud navíc patříte mezi náročnější klienty a nespokojíte se s malým bytem o dispozici 1+kk nebo 2+kk, tak počítejte s investicí ve výši alespoň 3 miliony Kč.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top