skip to Main Content
Zahradní nábytek

Výběr zahradního nábytku může být klíčový, jak z hlediska účelu, tak také z toho důvodu, že ovlivňuje celkový čas, který strávíte relaxací na zahradě. Zahradní nábytek může povznést vaši zahradu na další úroveň. Proto byste si měli zjistit, jak vybrat kusy, které jsou krásné i funkční.

Kde začít při výběru správného nábytku pro vaši zahradu? Důležité je, abyste zjistili, jak svou zahradu používáte – patříte mezi hostitele, kteří pořádají párty? Nebo raději relaxujete v soukromí? Chcete se slunit? Nebo upřednostňujete stín? Pokud jste dobrým kuchařem, pak přemýšlejte o instalaci grilu nebo velkého zahradního jídelního stolu.

Největší vítězství při koupi zahradního nábytku je výběr předmětů, které jsou trvanlivé a dobře postavené, aniž bychom obětovali pohodlí a styl. Záleží také na velikosti: pokud je váš nábytek příliš malý, nebudete na něm chtít trávit mnoho času; příliš velký nábytek zase může být náročnější na údržbu a zastínit vaši krásnou zahradu.

Výběr materiálu do zahrady je klíčový

Pokud chcete, aby váš nábytek dlouho vydržel, pak je výběr materiálu příliš důležitý. Existují čtyři hlavní možnosti: dřevo, ratan, kov a umělé materiály. Pokud máte kůlnu nebo zimní zahradu, nemusíte se starat o to, jestli bude nábytek vystaven sněhu, vlhku a dalším vlivům, které by ho v zimě mohly poškodit. Pokud tomu tak není, budete si muset zvolit zahradní nábytek, který tyto prvky vydrží.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek
Dřevěný nábytek

Dřevěný zahradní nábytek je klasickou přírodní volbou, která doplní většinu zahrad. Rustikální nebo moderní, světlý nebo tmavý – existuje spousta možností. Pokud má vaše zahrada terasu, vyberte si dřevo nebo barvu nábytku, abyste s ní harmonizovali. Nemusíte hledat přesnou barvu, jen se vyhněte tomu, aby spolu jednotlivé barvy a textury nesoutěžili. Pro venkovní použití vyberte raději tvrdé dřevo, které můžete nechat v zahradě po celý rok. Velmi populární volbou je například teakové dřevo, které je výjimečně odolné díky vysokému obsahu oleje. Je téměř zcela odolný proti dešti, jen zřídka se odře, netvoří se na něm třísky, takže je to dobrá investice. V dobrém stavu jej udržujte pravidelným ročním nátěrem těsnícího prostředku.

Jiné dobré, těžké dřevo pro zahradní nábytek je dub, eukalypt a akácie. Všechno to jsou tvrdá dřeva, která dokážou odolat počasí. Nejsou sice tak odolná jako teakové dřevo, přesto však jsou dobrou investicí, která ale vyžaduje o něco náročnější údržbu.

Mezi nevýhody dřevěného nábytku patří jejich hmotnost – takže si dobře rozmyslete, kam je umístíte.

Ratanový zahradní nábytek

Ratanový nábytek

Rattanový nábytek je ideální, pokud se snažíte docílit tradičního venkovského stylu. Je velice lehký, takže jím můžete pohybovat kdykoli se vám zachce – a to například pokud se chcete slunit, nebo naopak utéct před sluníčkem do stínu. Ratan je silný a trvanlivý přírodní materiál (vyrobený z vinné révy), který dokáže odolat i náročnějšímu počasí. Přívětivé znamení vysoce kvalitního ratanu je, že by měl být konzistentní v textuře a barvě.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek
Kovový nábytek

Kov je snad nejvšestrannější ze všech materiálů pro zahradní nábytek. Může být tradičního, jednoduchého stylu, nebo naopak může být moderní a průmyslový. Kov se snadno integruje do všech druhů zahrad, od venkovské chaty až po střešní terasu. Odlévaný hliník je silný, odolný, a pokud se vyhýbá vlhkému počasí je obecně málo náročný na údržbu. Nábytek je poměrně lehký, takže je snadno přenosný. Hliník pohlcuje teplo, takže je lepší, když židle doplníte měkkým polstrováním.

Zahradní nábytek z umělých materiálů

Umělohmotný zahradní nábytek
Klasický nábytek

Nábytek z takových materiálů může vypadat velice skvěle. Nabízí odolnost proti povětrnostním vlivům, malou hmotnost a snadno se čistí – což z nich činí skvělou volbu pokud máte domácí mazlíčky nebo děti. Ne všechny plasty jsou stejné – hledejte ty s odolnou směsí pryskyřice nebo polyethylen s nízkou hustotou.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top