skip to Main Content
Čističe bez chemie - ilustrační foto

Za čisticí prostředky utratíme nemalou finanční částku, přitom existují spolehlivé čističe, jež máme doma úplně běžně všichni. Většinou je však používáme úplně na něco jiného. Čím dál tím více lidí se obrací k přírodě a hledá ekologické řešení. Už naše babičky se obešly bez dnešní chemie, jak to asi jen ty šikulky dělaly?

Chceme-li mít doma čisto i voňavo a přitom nezatěžovat přírodu chemikáliemi, lze použít domácí prostředky, jako je citron, sůl, soda, ocet. Tito pomocníci pomohou zbavit naši domácnost špíny, ale díky dezinfekčním schopnostem i mikroorganismů.

Jak na zašlou špínu?

Zašlá špína dokáže potrápit. Naštěstí je možné si s ní poradit díky jednoduchému receptu. Stačí smíchat jedlou sodu s trochou vody a vytvořit hustší kašičku. Vyčistit se s ní dají zašlé hrnce, sporák, ale spáry mezi dlaždičkami.

Domácí prostředek na okna

Skleněné plochy lze vyčistit směsí z hrnku lihu, hrnku vody a polévkové lžíce octa. Takto připravený roztok nalijeme do rozprašovače a použijeme běžným způsobem. Přidáním jednoho vanilkového pudinku docílíme většího lesku a příjemné vůně. Po zaschnutí stačí pak přeleštit suchým měkkým hadrem a máme hotovo. ¨

Dezinfekce dřevěného nádobí

Dřevěné nádobí je vhodné čas od času dezinfikovat. Nejenže je náchylné na to, že na něm snáze ulpí nečistoty, ale i mikroorganismy. Týká se to především prkýnek na krájení masa. K vyčištění dřevěného nádobí postačí kuchyňská sůl, jemná drátěnka a horká voda.

Čistič odpadů

Předejít ucpání odpadů se dá tím, že je čas od času pořádně pročistíme. Mimo jiné nezřídka vydávají odpady nelibý zápach. Do odpadu nasypeme půl hrnku kuchyňské soli a přelijeme stejným množstvím (půl hrnku) octa. Necháme působit 10 minut a prolijeme odpad horkou vodou. Jako prevence, aby se odpad neucpával, nasypeme občas hrst soli a přelijeme dvěma litry vřelé vody.

Čistič vodního kamene a toalety

Znečištěnou plochu posypeme jedlou sodou a následně přelijeme octem. Necháme působit opět ocet a sůl přibližně 10 minut, pak vydrhneme toaletní štětkou a spláchneme. Stejným způsobem se zbavíme i vodního kamene, který často ulpívá na hlavici sprchu. Tu odšroubujeme a vložíme do nálevu z octa a soli. Je-li nános vodního kamene větší, necháme hlavici ponořenou klidně i během noci. Totiž lze udělat s kohoutky tak, že namočíme do směsi octa a soli hadr, omotáme kohoutky a zabalíme do igelitu – necháme přes noc a ráno už jen očistíme. Vodní kámen se bude sám loupat.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top