skip to Main Content

Každý z nás chce mít svůj kousek soukromí jen a jen pro sebe, a tak nám často k prvnímu i společnému bydlení postačí byteček jako dlaň, klidně i garsoniéra o pár metrech, hlavně že je naše. Zapomeňte na rýpavé pohledy nepřejících, a užijte si své bydlení ve svém jak to jen jde – důležitý je přeci váš pocit. A aby radost z vašeho malého bydlení byla maximální, poradíme vám, v jakém duchu malé prostory zařídit.

Styl Provence je to pravé

Pokud milujete Francii a klid, šarm a francouzskou nonšalantnost, s kterou vychutnávají nejen dobré víno, ale i poslední sousto na talíři, pak provensálský styl bydlení vás rozhodně nadchne. Jeho největší předností je, že díky světlu a světlým barvám každý interiér prozáří, rozsvítí a opticky zvětší, což právě v malém bytě či pokoji oceníte ze všeho nejvíc. Zároveň však vždy působí díky nenápadným drobnostem a detailům útulně a doslova vymazleně. A i když vám dnes představíme mnoho nápadů, vyberte si z nich střídmě, jen to, co se vám líbí nejvíce. Provensálský styl bydlení totiž rozhodně není přeplácaný, za každých okolností musí působit vzdušně a lehce.

Provensálský styl bydlení si zamilujete

A to právě pro jeho jednoduchost, která pohladí. Provensálský styl bydlení je vždy plný světla, zapomeňte na těžké závěsya v barvách vítězí všechny odstíny bílé, na nábytku samozřejmě s nezbytnou patinou. Olivově zelená, krémová, meruňková, světle modrá, decentní fialová i tóny starorůžové a pískové, to jsou barvy, s kterými nikdy nic nepokazíte. Poctivý nábytek ze dřeva, pohlazený zručnou rukou mistra řezbáře a vyzdobený tak nejrůznějšími letmými ornamenty, nebo alespoň doplněný o vyřezávané nožky z voňavého dřeva, jehož vůně vás přenese ven do přírody. Příroda a venkovský styl bydlení má se stylem Provence hodně společného – vznikl právě jako styl bydlení francouzských venkovanů. A co v tomto stylu je hlavním motivem spolu s typickou patinou? No přece levandule. Její omamná vůně vás přenese v myšlenkách do tajemných dálek, nechá vás odpočinout i snít. Venku si ji můžete pěstovat v záhonech či v truhlíku na parapetu, usušená pak decentně provoní váš byt krásně naaranžovaná do váz a rozhodně nesmí chybět i jako ústřední motiv na různých doplňcích od ubrousků, přes textilie, hrnečky až po lůžkoviny či toaletní papír.

Jak tedy zařídit byt v provensálském stylu?

Jednoduše, levně a ještě využijete i nábytek a drobnosti, které by za jiných okolností skončily někde na skládce. Než se tedy vydáte do obchodu, podnikněte výpravu na půdu, na chalupu, do sklepa či k babičce či jiným příbuzným, o kterých víte, že vše schovávají, protože je jim líto věci vyhazovat. Budou jistě rádi, že jejich památka najde uplatnění a nebude na ni jen sedat prach. Můžete tak objevit stylové židle, dech beroucí almary, poctivé dřevěné stoly ale i různé drátěné košíky, plecháčky či starodávné hrnce a hrnečky. Rozhodně je upotřebíte, vdechnou totiž vašemu bydlení nádech nostalgie a spojí váš životní příběh s historií vašich předků. Starý nábytek je nejlépe opatřit patinou, s trochou šikovnosti to zvládnete doma sami, případně stačí natřít barvou výše zmiňovaných tónů. Pro ukládání oblečení je v tomto stylu příznačné využití komody, klasicky pojaté skříně a v kuchyni se bude skvěle vyjímat příborník s kováním. Na podlahy je pak nejlépe volit dlažbu, marmoleum, vinyl či PVC, koberce jen v případě menších kusových kousků. Nezapomeňte také na dostatečné osvětlení a nezbytná zrcadla, která prostor opět opticky zvětší. Zrcadla jsou vhodná buď zcela bez rámu, nebo zasazená v historických rámech s patinou. Myslete také na dostatek dekorací – plédy a polštářky vypadají nejen pěkně napohled, ale hlavně plní svůj pohodový účel.

V malém bytě zařízeném v duchu francouzské Provence se vám budou hodit i takové typické vychytávky jako je paraván, díky kterému můžete vykouzlit zákoutí třeba pro dobré čtení, a také němý sluha okouzlí, zároveň dodá řád a pořádek každému obyvateli či návštěvě.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top