skip to Main Content
Léčivé bylinky - Ilustrační obrázek

Jde to prostě skloubit dohromady, léčivé účinky bylin a krásné květy pro radost oku. Matka příroda je mocná a nadělila mnohým bylinám i obrovskou krásu spojenou s léčivou sílu. Spojte 2 v 1. Použijte bylinky, které mají dokonce obojí. Vysaďte si několik nádherně kvetoucích květin, které vám ozdobí vaši bylinkovou zahrádku.

Kvetoucí bylinky na vaši zahrádku

Krásné květy, které můžete ještě někde vidět na kosou posekaných pasekách a loukách s impozantní léčivou krásou láskyplně svými květy potěší pilné včelky a motýli, a také vaše oči. Mnohým z nich je lépe ve volné přírodě. Existují ale i takové, které zkrášlí vaši zahrádku. Vezměte si inspiraci z naší nabídky.

Divizna velkokvětá – Verbascum densiflorum

Nádherná soliterní bylina s léčivými účinky, která bude ve vaší zahradě středem pozornosti. Má majestátní výšku, a na svém štíhlém stonku nese záplavu zářivě žlutých květů po celém obvodu. Postupně nakvétají a také se sbírají a suší. Vyhovují jí chudší půdy a štěrkové záhony na slunci. Množí se nejčastěji sama výsevem semínek. Květy velmi dobře léčí nachlazení, nemoci průdušek a kašle. Je známá svými protizánětlivými účinky.

Heřmánek pravý – Matricaria chamomilla

Kdo by neznal vůni heřmánku, který se dává v různých podobách i těm nejmenším dětem. Vysaďte si na vaši zahradu nádherné polštářky zdobené drobnými bílo žlutými kvítky jakoby miniaturních kopretinek. Nechte se ovládnout opojnou vůní heřmánku a vysejte si tuto jednoletku do lehčí výživné půdy. Pořiďte si předpěstované sazeničky a sázejte je 30 cm od sebe. Dopřejte mu světlé slunné místo. Působí jako nesteroidní protizánětlivé antirevmatikum proti bolestem a proti horečkám. Dále jako karminativum, což je skvělý prostředek proti plynatosti. Jde také o spasmolytikum k uvolnění hladkého svalstva vnitřních orgánů, a diaforetikum, tedy lék usnadňující pocení.

Levandule lékařská – Lavandula angustifolia

Bylinka pochází ze Středomoří a její domov je zejména ve Francii. Přizpůsobte jí podmínky pro pěstování. Má velmi ráda suchá slunná místa a hlinitopísčitou půdu. Jde o polo dřevinu, malý keřík se stříbřitými lístky a nádhernými vonnými fialovými květy, který se hezky vyjímá v zahradách nebo i na terasách v květináčích. Má příjemnou vůni a uklidňující léčebné účinky. Hodí se také do relaxačních koupelí a jako sušená na provonění prádla i účinný prostředek proti molům.

Lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus

Lichořeřišnice je poléhavá bylinka, která roste do výšky 50 cm. Má ráda slunce a vlhkou půdu. Větvená lodyha dosahuje výšky až 3 metrů. Má krásné listy a její květy na dálku září jako oranžové trumpetky a poslouží vám jako účinné přírodní antibiotikum.

Mateřídouška obecná – Thymus vulgaris

Mateřídouška anebo také tymián se dá pěstovat v mnoha druzích. Bylinka je oblíbená v kuchyni při přípravě pokrmů i do čaje. Na okrasných skalkách a velmi suchých zídkách zdobí fialkovými květy od května až do podzimu. Je půdo pokryvná a je třeba ji v zimě ochránit před mrazem nejlépe chvojím. Působí velmi dobře protizánětlivě, antibakteriálně a také jako digestivum. Působí i jako uklidňující bylinka na nervy.

Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Nádherná sluníčka oranžových a žlutých květů v podobě této letničky, která kvete již od jara do pozdního podzimu. Tyto květy spolehlivě rozzáří svými květy vaši zahradu. Daří se jí v hlinitopísčitých půdách a na velmi dobře osvětleném místě. Dosahuje výšky až 70 cm. Je to výborná bylinka na všechny ženské potíže a bolesti. Měsíčková mast je také vynikající prostředek na hojení ran, různých oděrek, omrzlin, léčí akné, záněty žil a hemeroidy.

Řimbaba obecná – Tanacetum parthenium

Svými květy připomíná známou kopretinu, ale řadí se mezi vytrvalé vratiče. Daří se jí na teplém stanovišti v půdách bohatých na dusík a živiny. Květy po rozemnutí voní trochu po heřmánku. Nálev z bylinky zabírá na velmi dobře horečku, zlepšuje trávení, zabírá na menstruační bolesti a při migréně.

Slunečnice roční – Helianthus annuus

Jde o takzvanou monokulturní zemědělsky pěstovanou rostlinu zejména pro olejnatá semena s proti-sklerotickým účinkem. Kvete v nádherném květu, které se otáčí za slunečními paprsky. V zahradě vám doroste až do 3 metů výšky podle druhu, existují i zakrslé slunečnice. Nádherná soliterní květina ve žluté zářivé barvě dává i okvětní lístky vhodné do čaje, který snižuje horečku, podporuje pocení, stimuluje trávení a stimuluje činnost jater.

Třapatka nachová – Echinacea purpurea

Někdy známá jako rudbekie s hezkými bordó až fialovými květy, které ve skupině působí skvostným dojmem. Trvalka má léčivé květy a kořeny, které léčí infekce dýchacích i močových cest a výrazně posiluje imunitní systém. Účinky jsou velmi dobře znát. Je vhodná pro hojení zánětlivých kožních nemocí.

Violka trojbarevná – Viola tricolor

Jinak zvaná maceška, která byla vyšlechtěna do mnoha kultivarů. Ty pak ale ztrácí léčivé účinky. Množí se semínky a můžete ji vysévat přímo do trávníku nebo na záhon. Violce se daří v polostínu. Violky se vám budou množit sami výsevem. Z violky se připravuje macerát nebo čaj z natě, který usnadňuje vykašlávání, účinně detoxikuje organismus a také zlepšuje prokrvení drobných vlásečnic. Tím dobře působí proti žilkám v obličeji a metličkám na nohou.

Bylinky na wikipedia.org

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top