Z vlastnoručně vyrobeného pampeliškového medu se můžete těšit, aniž byste se stali včelaři. Jeho výroba…
Pokud je právě jaro, vaše růže potřebují dodat sílu pro následující vegetační sezonu. Některé růže se ale stříhají i na podzim. Jakmile na jaře přestanou hrozit nebezpečné jarní mrazíky, můžete už trvale odstranit zimní krytí, odebrat chvojí a odhrnout od keřů nakopčenou zeminu. Obojí růže celou zimu dobře chránilo před mrazem. Půdu kolem růží opatrně nakypřete, dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny a odstraňte již z jara klíčící plevele. Velmi brzy kvetoucí odrůdy už potřebují začít čerpat síly, aby mohly bohatě kvést během celého léta. Dejte růžím pořádnou dávku minerálního dlouhodobě působícího hnojiva, dále pak kvalitního zralého kompostu nebo také dobře uleželého hnoje. Nezbytnou činností, která vás čeká, je v období časného jara řez růží.
Záhonové růže, velkokvěté růže a zakrslé růže
Všechny tyto růže kvetou celé léto a své květy vytvářejí na výhonech, které jsou založené v letošním roce. Záhonové, velkokvěté a zakrslé růže můžete silně seříznout právě i na jaře. Záhonové a velkokvěté růže zkracujte na 20 – 30 cm. Menší zakrslé růže ponechávejte s výhony dlouhými 10 – 15 cm. Seřezávejte je při tom mírně šikmo a řez provádějte asi 5 mm nad očkem směřujícím ven z růžového keře. Z něj se následně vytvoří nový výhon a proto vám zůstane pěkný tvar. Odřezané výhony odkliďte. Mohou obsahovat spory plísní či zárodky houbových chorob. Například rez růžovou nebo růžové padlí. Spalte je nebo vyhoďte, nejsou vhodné ani do kompostu.
Půdopokryvné růže
Půdopokryvné odrůdy růží jsou nejméně náročné a nejsnadněji se pěstují. Stačí, když bujně rostoucí keře jednou za 3 – 5 let zkrátíte na 20 – 30 cm. Většina těchto půdopokryvných keřových růží nepotřebuje ani důkladně zkracovat jeden výhon po druhém. Dobře snášejí i radikální řez. Zahradnické nůžky mějte čisté a ostré. Dbejte na čistý řez a co nejmenší řeznou plochu.
Remontantní keřové růže
Jde o opakovaně kvetoucí keřové růže a patří k nimž většina nových odrůd růží. Anglické růže se řadí mezi keřové. Remontantní růže kvetou na letošních výhonech a jejich seřezávání se provádí opět na jaře. Podle námi požadovaného tvaru můžeme růže seřezávat v různé razanci. Pokud je více seřízneme, tedy zkrátíme výhony o jednu až dvě třetiny, bude keř stále kompaktní. Dostatek místa pro růžový keř dovoluje odstranit pouze starší větve a slabé výhony. Keřové růže, které kvetou pouze jedenkrát za sezonu a patří k nim většina starých růží, se neseřezávají na jaře, ale po odkvětu.
Remontantní popínavé růže
Opakovaně kvetoucí popínavé růže dokonce kvetou na letošních, ale i na starších výhonech. Na jaře z nich je třeba odstranit výhony starší než 6 let a zkrátit mladší postranní výhony na 4 – 5 oček. Slabé větvičky je dobré odstranit všechny. Jedenkrát kvetoucí popínavé růže a takzvané ramblery, tedy popínavé růže s velmi dlouhými výhony, kvetou pouze na víceletých výhonech. Ty se na jaře neseřezávají. Tímto řezem by se odstranily nasazené květy. Prořežte keře tedy úplně stejně až po odkvětu, odstraňte nemocné a odumřelé dřevo.
0 komentářů k zobrazení