V minulosti si většina lidí nedokázala představit spojení ekonomického a ekologického bydlení. Ovšem v dnešní době jde…
Kouzlu takzvaných „zelených střech“, propadají nejen ti, kteří se aktivně zajímají o změnu klimatu, nýbrž i ti, kterým se zelené střechy jednoduše líbí a rozhodli se, že si podobný skvost na svém obydlí vybudují. Kromě estetické funkce, plní zelené střechy také funkci praktickou. Střecha, která je totiž úplně či částečně pokryta onou vegetací, pěstebním substrátem či půdou, je totiž pro mnohé odborníky cestou, jak účinně bojovat s nevyhnutelnými změnami klimatu.
Zelené mohou být domy, kanceláře, garáže či průmyslové budovy
Zelené střechy mohou zdobit nejen naše obydlí, nýbrž také garáže, průmyslové budovy či kanceláře. Ne náhodou, tak v posledních letech tímto způsobem ožívají stovky různých domů a kanceláří. V dnešní době totiž odborníci vědí, které rostliny na těchto místech, jakými jsou střešní krytiny, mohou přežívat, a navíc se jim na těchto místech bude také dařit.
Za 15 let ve městech stromy téměř vůbec neporostou
Ač se různá města snaží bojovat s nedostatkem stromů ve svých ulicích výsadbou dalších, je téměř jisté, že za zhruba 15 let v našich ulicích jen stěží nalezneme vzrostlé stromy. Nebude se jim jednoduše dařit, jelikož v ulicích bude panovat obrovské teplo. Nejen z tohoto důvodu je revoluce v oblasti zelených střech více než důležitá.
Na zelenou střechu můžete dostat dotaci
Pokud vám není příroda lhostejná a vyžíváte se v lehce extravagantních profilech domů, můžete si zelenou střechu vytvořit i na vašem domě. K tomu všemu na tuto akci dostanete také dotaci, o kterou mohou zažádat nejen soukromníci nýbrž také města, která mají v plánu tímto způsobem vyzdobit například městské byty či podniky a úřady. Výše dotace je stanovena na zhruba 500 Kč na jeden metr čtvereční. Další druhy finanční pomoci nabízejí například i některé radnice.
Zelené střechy jsou cestou k lepšímu hospodaření
Ve většině obcí a také měst se většinou nenachází dostatečně velké a vhodné kanalizace. Ta poté nestačí odvádět vodu tak rychle, že vznikají lokální záplavy. Tento problém pomohou rovněž vyřešit zmíněné zelené střechy. Dále na jejich bedrech leží také úspora energií, jelikož silná vrstva konkrétního substrátu přirozeně umožňuje eliminovat klima obytných prostor. Pokud je tedy venku teplo, dovnitř se nemá šanci dostat. V zimě oproti tomu brání tepelným únikům. Mimo jiné jsou zelené střechy rovněž i schopné ochlazovat okolí, a to především proto, že fungují jako takzvaná přirozená houba, která přívalové deště umí zadržet.
Jaké benefity se zelenou střechou získáte?
- Střecha produkuje kyslík a následně zadržuje oxid uhličitý
- Zabraňuje přehřívání se střechy
- Zabraňuje víření prachu, filtruje částice prachu a také absorbuje škodliviny, které jsou obsaženy ve vzduchu
- Redukuje teplotní výkyvy mezi nocí a dnem
Více informací na najdete zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelená_střecha.
0 komentářů k zobrazení