skip to Main Content
Jak se zbavit plevele

Plevel je noční můrou a nepřítelem všech zahrádkářů. Jeho likvidace je namáhavou a nikdy nekončící dřinou. Schopnost jeho masívních a rozvětvených kořenů vysávat z půdy nejen vláhu, ale i živiny je mnohem silnější, než u pěstovaných rostlinek, kterým pak vyloženě „kradou“ vše potřebné pro zdravý růst. Roste-li někde odděleně od rostlin, například v puklinách chodníku, v meziprostorech dlažby, pak není jeho odstranění tak velký problém. Mnohem více starostí však nadělá plevel, jenž roste na záhonku či okrasném trávníku. Dnes se společně podíváme na to, jak plevelu předcházet a jak jej zničit.

Prevence při plevelu

Klíčovou ochranou proti plevelu je v prvé řadě prevence. Proto se musíme snažit, aby se pokud možno nevyskytl, alespoň v místech, kde skutečně představuje problém. Tím si značně ušetříme práci a čas.

  • Nikdy nesmíme použít neznámý hnůj a kompost
  • Rostoucímu plevelu za každou cenu zabráníme, aby jeho semena dozrála a vysemenila
  • U hnojení pozor na velké množství dusíku – podporuje totiž růst plevelu
  • zahrádku/pozemek pečujeme neustále a nedopustíme jeho zaplevelení
  • Pěstované rostlinky pravidelně střídáme
  • Plevel lze potlačit i mulčováním záhonů kolem stromků, záhonů a dalších ploch

Jak plevel odstranit

Horká voda a napařovačka – začneme tím jednodušším. Roste-li plevel v mezerách/puklinách chodníku, nejenže se může rozrůst, vysemenit se a vítr se postará, aby se množil i mimo chodník, ale rovněž hyzdí vzhled chodníku. Ideálním řešením je vřelá voda, pokud není plevel hustě rozrostlý, ale jen místy. Jestliže je plevelu na chodníčku přespříliš, pak je vhodná napařovačka. Jedná se o pomůcku určenou k likvidaci plevele ekologickou cestou, bez použití chemie. Seženete ji v zahradnictví, umožňuje zacílit lépe, než polévání horkou vodou. Takže ji lze využít nejen na chodníky, ale i mezi keříky a jiné rostlinky, kde by je vřelá voda mohla ohrozit.

Selektivní herbicidy – pampelišky, sedmikrásky, jetel sice vypadají hezky, ale jde o nejběžnější plevel na trávníku. Pokud je máte na zahrádce úmyslně, pak není co řešit. V opačném případě se k likvidaci plevele na trávníku používají selektivní herbicidy, které zahubí jen nežádoucí plevel, ale nepoškodí trávník. Většinou je nutné proces minimálně 1x zopakovat, protože odolnost plevelu je opravdu velká. Buď se aplikují postřikem, nebo za pomoci speciálních hnojiv, kde jsou herbicidy obsaženy.

Igelit – Igelit dokáže zničit i patogeny plevele, používá se i na větší plochy. Zaplevelená místa se jednoduše přikryjí igelitem k tomuto určeným a nechá se na něj pár dnů svítit slunce. Zemina se pod vrstvou igelitu rozehřeje na vysokou teplotu a dojde k zničení plevele včetně patogenů. Vyrábějí se dokonce i rohože proti plevelu vyrobené z netkané textilie.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top