skip to Main Content
Bolest v krku - jak na ní - ilustrační foto

Určitě znáte pocity, když se objeví ostrá a nepříjemná bolest v krku, která často značí pouze nachlazení, ale může být i symptomem vážnějšího onemocnění – například chřipky nebo angíny. Při prvních příznacích bolesti v krku nemusíte ihned spěchat k lékaři. Částečně si můžete pomoci sami buď volně prodejnými přípravky z lékárny, nebo dalšími osvědčenými tipy, které znaly už naše babičky.

Na nic nečekejte a začněte se léčit

V případě bolesti v krku je důležité neotálet a zakročit včas. Jakmile se začnete cítit hůře, vynechte náročné fyzické aktivity, a pokud můžete, dopřejte svému tělu prostor a klid, aby mohlo s infekcí bojovat.

Když nedáte tělu prostor, můžete si zdravotní problémy jen zhoršit a například skončit se zmíněnou angínou. Na druhou stranu je nutné říci, že ne každou bolest je nezbytné léčit antibiotiky. Často bolest v krku zmizí dříve, než stihnete zajít k lékaři.

Začněte užívat vitamín C a další přípravky pro posílení imunity. Můžete vyzkoušet komplexní doplňky stravy ve formě tablet nebo kapek i jednotlivé minerály. Mezi ty pro posílení imunity patří například zinek a selen. V lékárně zakoupíte kloktadla, spreje do krku a pastilky na cumlání. I tyto přípravy výrazně pomáhají při potlačování prvotních příznaků a umožní vašemu tělu lépe fungovat. Kloktejte si třikrát až pětkrát denně.

Osvědčené domácí tipy

Na bolest v krku pomáhá čerstvá citronová šťáva. Citron je rovněž skvělým zdrojem vitamínu C. Naše babičky doporučují také teplé mléko se lžičkou másla či medu. Skvělým přírodním antibiotikem je též česnek, který můžete pojídat samotný syrový nebo si z něj připravit ostrou pomazánku či silnou polévku.

Dalším výborným tipem na domácí léčbu bolesti v krku je cibulová šťáva, kdy vložíte cibuli do sklenice a k ní přidáte cukr. Necháte ji na teplém místě přibližně jeden den, než cibule pustí šťávu. Tento mix pak vypijete. Osvědčeným doporučením na zmírnění bolesti v krku je též kloktání slané vody, která hubí viry a bakterie. Kloktání hrdla slanou vodou doporučují i praktičtí lékaři.

Co když bolest v krku není spojená s nachlazením?

Bolest v krku má mnoho příčin a ve výjimečných případech nemusí být virového ani bakteriálního charakteru. Mohou ji způsobovat například přemnožené kvasinky v organismu, které stojí také za bílým povlakem na jazyku. Bolest v krku také může provázat alergie nebo být projevem suchého vzduchu v ložnici. Každou bolest v krku, která však neodezní do jednoho týdne, byste určitě měli konzultovat s lékařem.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top