skip to Main Content
Výběr sportovní obuvi - ilustrační foto

Konečně ve vás uzrálo rozhodnutí začít cvičit, ale tápete ve výběru obuvi? Pak jste tady správně, protože aby cvičení člověka bavilo, musí si ho ulehčit. K tomu slouží nejen správné sportovní oblečení, ale i obuv. Ta je velmi důležitá, protože správná obuv ovlivňuje i výsledky cvičení. Ačkoliv se vám to nezdá, ale je to tak.

Drží nohu ve správné pozici, zajišťuje měkký dopad, pruží, je vzdušná. Záleží velmi na tom, zda chcete běhat, skákat, jezdit na kole, dělat aerobic, fitness apod. Podle toho se liší i výběr obuvi. Sportovní obuv není pouze otázkou módy. Při výběru se soustřeďte na funkčnost, materiál a tvar podrážky. Špatně vybraná sportovní obuv může zapříčinit řadu nepříjemností: bolest předního bérce, pat, otlaky, přetěžování kloubů.

Není obchod jako obchod

Na nákup sportovní obuvi zamiřte určitě do sportovního obchodu, kde se nabízí možnost vyzkoušet různé značky bot. Každá značka je jiná, má svá specifika a vychytávky, co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Samozřejmě nenakupujte ihned v prvním obchodě, co vám padne do oka. Obejděte několik konkurenčních obchodů a zkoušejte. Osobně mi na běhání sedí Reebok, proto kupuji stále stejnou řadu, jen v rozdílných barvách a designu. Nicméně značek existuje nekonečné množství. S některými se setkáte možná i poprvé.

Na fitness pak Nike, ale i Adidas. Podle typu cvičení klasické botasky, ale i kotníkové, záleží, co hodláte cvičit, jak moc potřebujete fixovat nohu apod. Vám však mohou vyhovovat zcela jiné boty, proto je potřeba zkoušet. A upřímně – ta kvalita je znát. Pravdou je, že mnohdy sáhnete do kapsy hlouběji, než při pořizování běžné obuvi, ale rozhodně se to vyplatí.

Přístroj na diagnostiku běhu

V některých specializovaných sportovních obchodech mají přístroj na diagnostiku vašeho běhu. V podstatě jde o desku, kde je podle otlaku vaší nohy možné zjistit, která část vašeho chodidla je nejvíce zatěžována, tedy jak došlapujete. Přístroj odhalí různé odchylky, díky tomu lze pak snadněji zacílit na vhodnou obuv. Samozřejmě to se vyplatí, hodláte-li se běhu či jinému sportu věnovat opravdu s vysokým nasazením. Obuv zkoušejte v ponožkách, které používáte pro sport (opět by měly být kvalitní, žádný umělý materiál). Boty zavažte napevno a nestyďte se proběhnout, poskočit a otestovat v prodejně obuv. Nezkoušejte jen jednu botu, ale obě!

Kolik stojí kvalitní sportovní obuv?

Sportovní obuv je zpravidla krapet dražší, ale kvalitní obuv lze pořídit od 2 tisíc korun. Jestliže vám obuv skutečně sedí, nerozhodujte se mezi levnější verzi jen proto, že pár stovek ušetříte. Nicméně není vůbec problém nechat za boty určené pro sport i deset a více tisíc, to už je však pro lidi, kteří se sportu věnují dnes a denně a živí se jím. Pro obyčejného smrtelníka budou dostačující boty za zmiňované dva tisíce. Další věc, kterou je potřeba zmínit – bude-li vám obuv skutečně sedět, jako by ji šili pro vás na míru, neřešte, zda sedí barevně k vaší teplákovce. Naopak oblečení podřiďte obuvi, případně se na barevné ladění úplně vykašlete. Důležité je, aby bota splnila svůj účel.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top