skip to Main Content
Přehled rodinného rozpočtu - ilustrační foto

Udržet rodinný rozpočet pod kontrolou a nedostat se do finanční tísně není vždy snadné. V dnešní době plné lákadel, reklam, nepříliš vysokých příjmů zato nemalých výdajů jde o poměrně složitou misi. Ne každého rodiče naučili správně hospodařit. Nelze srovnávat dobu předtím a dobu dnes. Ono i řada rodičů se dostala do finanční tísně díky snadné dostupnosti úvěrů, proto ani svým dětem nemohli předat zodpovědné finanční chování. Přinášíme vám rady a tipy, jak tuto nelehkou situaci zvládnout.

Nepleťte peníze a emoce dohromady

Zacházení s rodinným rozpočtem si vyžaduje racionální přístup a logiku. Rozhodování se v oblasti financí založené na emocích nepřináší nic dobrého. Člověk se tak snadno pro něco nadchne a podlehne pokušení. V peněžních otázkách nechte emoce stranou a rozhodujte čistou hlavou.

Pozor na svody reklam

K emocím se váže i podléhání lákadel z reklam. Mnohdy člověk něco koupí jen proto, že mu to utkví v paměti a spojí si útratu s nějakým pozitivním prožitkem, který v něm reklama vyvolala. Ne opravdu nemusíte utrácet za výrobky z reklam, jen proto, abyste měli pocit, že teď jste IN.

Plánování

Především u nízkých příjmů by se měl každý člověk naučit plánovat a hospodařit s financemi. Psát si příjem a odečítat od něj nejnutnější výdaje a myslet přitom i na tvoření finanční rezervy. Dnes je možné stáhnout si z internetu všelijaké plánovací programy týkající se hospodaření s penězi.

Rezerva pro nečekané události

Ačkoliv vyděláváte málo peněz, je nutné začít střádat každou korunu. Ona se rezerva totiž vždy hodí a znamená to, že vám pak vytrhne trn z paty a nebudete se muset uchylovat k půjčce, případně si můžete vypůjčit jen nezbytně nutnou částku a zbytek dodat z úspor. Nečekané události nechodí po horách, ale po lidech.

Půjčka bez navýšení

Budete-li už v situaci, že nezbude jiná možnost než si vzít půjčku, pak hledejte takovou, která je bez navýšení, případně má bezúročné období. Vždy zkoumejte podmínky, společnost, čtěte recenze.

Optimalizace výdajů

Přemýšlejte nad tím, za co nejvíce utrácíte, i když v podstatě nemusíte. Typickými žrouty peněz jsou mobilní operátoři, internet, laskominy, pohonné hmoty a další. Nicméně ušetřit se dá i na plynu či elektřině, ale to by byla jiná kapitola – jak ušetřit v domácnosti peníze.

Nebojte se změn

Pokud máte dojem, že potřebuje vaše rodina více peněz, pak to patrně není jen dojem, ale holý fakt. V tomto případě se nebojte změnit práci, ale ne tak, že odejdete, aniž byste předem měli zajištěnou novou a lépe placenou.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top