skip to Main Content
Žena říká NE - ilustrační foto

Naučit se říkat lidem NE není tak jednoduché, jak by si mnoho z vás mohlo myslet. Zatímco někomu to nedělá problémy, druhý se bojí, že by ostatní odmítnutím urazil, zklamal či naštval. Ovšem jakmile člověk zařadí do svého slovníku NE, začnou si jej lidé paradoxně víc vážit.

Určitě vás tím nechceme nabádat k tomu, abyste začali být nezdvořilí, negativní a odmítali druhým pomáhat. Ale zdravá míra odmítnutí je zkrátka na místě. Je velmi důležité udělat si jasno v tom, co chceme či naopak nechceme pro druhé udělat, případně, co je zrovna v našich možnostech a silách. Jakmile se člověk naučí znát priority a svou cenu, půjde odmítání některých věcí snadno.

Jako malé děti jsme se snažili vyhovět rodičům a prarodičům, později pak učitelům a spolužákům, kolegům v práci, šéfovi, přátelům, svým partnerům. A to kolikrát i přesto, že to v nás křičí NE a určitou věc se nám zkrátka vykonávat nechce. Nakonec přeci jen kývneme a uděláme, oč nás druhý žádá. To je velká chyba.

Proč se naučit říkat NE

Když vyhovíme někomu jinému, nemůžeme tím pádem vyhovět sami sobě. Nebudeme mít čas na to, co je důležité pro nás. Když nebudeme umět říkat druhým NE, nebudeme mít čas žít svůj vlastní život, pracovat na svých snech. Namísto toho budeme realizovat touhy a představy druhých lidí. Je logické, že druzí se velmi rádi nechají pomoci v realizaci jejich snů. Pokud všem bude kývat – může to znamenat, že vy sami nemáte jasně určeny své priority. Možná se jen bojíte odmítnout někoho jiného, protože vy sami nejste rádi, když vás někdo odmítne.

Dopřejte si čas na promyšlení

Než vyřknete ANO či úplné NE, dopřejte si čas na rozmyšlenou. Řekněte té či oné osobě, že o tom budete přemýšlet. Je to mnohem lepší, než vyhrknout ANO jen proto, že se někomu tím zavděčíme a potom dělat věc, která nás znervózňuje, ubírá energii a čas. Pak pocítíte zlost na sebe, do čeho jste se to opět uvrtali i na toho druhého, co vám to dal zase za úkol. Navíc tím, že si dopřejete čas, se naučíte postupně říkat NE, když skutečně danou věc dělat chtít nebudete. A klidně dotyčné osobě řekněte, jaké pocity z toho máte.

Pokládejte otázky

Bojíte-li se vyslovit ihned NE, pokládejte dotyčné osobě otázky. Proč na tom trvá, proč to chce právě od vás, jak to podle něj máte udělat, kolik to asi podle něj zabere času, jaké kroky doporučuje. Díky těmto otázkám to osobě, která třeba svůj úkol chtěla hodit na vás, příliš neusnadníte. Přijde na to, že na vás dál štípat dříví nemůže a buď nakonec danou věc udělá sám, nebo ji dá někomu jinému. To, že někomu řeknete NE, nenaznačuje nic o tom, že toho člověka nemáte rádi. Znamená to jen to, že dáváte NE konkrétní nabídce a klidně s dotyčnou osobou sdílejte své pocity z nastalé situace.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top