skip to Main Content
Probouzení zahrady

První dva měsíce v roce, jsou pro všechny zahrádkáře ještě ve znamení odpočinku, ale rozhodně se nevyplácí podcenit včasnou přípravu. Díky tomu si na jaře ušetříte čas, práci i peníze.

Na zahradní práce si ještě budete muset počkat, až povolí zmrzlá půda a zmizí poslední pokrývky sněhu. Ovšem přeci jen už můžete začít podnikat první kroky k tomu, aby probuzení zahrádky ze zimního spánku bylo v jarních měsících co nejpříjemnější. Jak se praví – připravenému štěstí přeje. Kroky, které jsou vhodné už nyní podniknout, si prozradíme v následujících řádcích.

Příprava zahrádkářského náčiní a další práce

  • To, co můžete už nyní učinit, je příprava veškerého zahrádkářského náčiní: od rýčů, hrabiček, motyček, košťat po dokoupení nových nástrojů, které už dosluhují či zcela dosloužily (zima jim mohla dát zabrat). Postupný nákup nejen zahrádkářského náčiní vám ušetří poté mnoho času i peněz. Nemusíte nakupovat vše naráz a ceny mimo sezónu bývají přívětivější.
  • Rovněž je vhodná doba na nákup sazeniček, substrátů a hnojiv. Leden i únor jsou vhodnými měsíci na přípravu a obnovu kompostů včetně dalších substrátů. Jakmile nebude zem zmrzlá je vhodná doba na kypření půdy a pozvolné vápnění trávníku. Plánujete-li letos sázení nového trávníku – je měsíc únor vhodnou dobou pro započetí přípravných prací pro výsadbu.
  • Jako další krok pokud plánujete pěstovat různou zeleninu je vymezení místa, kde jakou zeleninu budete pěstovat (záhony je vhodné střídat). Každoročně si rostliny vezmou z půdy minerální látky, které pro svůj růst potřebují, ale látky nutné pro jiné druhy v půdě zůstanou.
  • Rovněž máte-li na své zahradě ovocné stromy a okrasné keře, nezapomínejte na včasné prostříhání – dodáte tak stromům opětnou svěžest. Právě nyní je vhodné období pro tento typ práce, protože stromky stále odpočívají, neklíčí a nic je neoslabuje (jsou stále v zimním spánku).

Zelená je tráva…

Jakmile vás první jarní paprsky nezbedného sluníčka zašimrají, je čas věnovat se trávníku. Nejdříve ho shrabejte do kříže, to proto, abyste odstranili stařinu a poté rozprostřete po celé ploše vrstvu kompostu. Při pěkném počasí můžete již v půlce dubna poprvé sekat a na konci měsíce prohnojit travnatou plochu dusíkatými hnojivy. Nezapomeňte obrýt okraje trávníku, abyste vymezili hranici výsadby.

Péče o stromy…

Nejdříve obnovte mísy kolem kmene stromu, ale pozor: rýčem nezajíždějte hluboko, abyste neuškodili jemným kořínkům. Vzniklé mísy vyplňte mulčovací kůrou nebo posekanou trávou. V tomto období nastává čas pro hnojení, hnojivo uvolňuje postupně živiny – buďto se řiďte pokyny na letáčku, případně se poraďte rovnou v prodejně, kde budete hnojivo nakupovat.

Zahradní jezírko…

Jaro je vhodná doba začít probouzet ze zimního spánku i jezírko, které už dnes není na českých zahrádkách žádnou raritou. Dříve než opět necháte jeho hladinu zazářit v plné kráse, je nutné jej zbavit nánosů, nečistot a vzniklých řas. Pěstujete-li lekníny, zkontrolujte jejich stav, a také ostatních vodních rostlinek. Odstraňte odumřelé listy, případně bujné rozdělte a přesaďte. Proveďte řez okrasných travin až u země, aby mohla vyrašit nová stébla.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top