skip to Main Content
Nátěr na dřevo

Starý nábytek má své nezaměnitelné kouzlo a mnohdy se docela solidní kousky povalují na půdách, v garážích či stodolách. Zatímco pro někoho může být renovace staršího nábytku radost, protože má například k dané komodě „citový vztah“ a pojí ho s ní vzpomínky na babičku, druhý raději zcela nový nábytek. Pak je tady ještě další skupina lidí, pro které je z finančních důvodů starší nábytek naprostá nezbytnost. Kupříkladu když si mladý člověk zařizuje své první bydlení a nemůže či nechce pořizovat nábytek nový.

Tak či onak renovace staršího nábytku představuje možnost, jak vdechnout život mnohdy stále zajímavým předmětům, a ne pokaždé musí jít nutně o historicky hodnotné kusy. Aby opravený nábytek vypadal obstojně, je potřeba vědět, jak na to.

Mravenčí práce

Při renovaci nábytku – dveří, podlahy, poliček, židlí a jiných věcí je důležité věnovat pozornost materiálu, obvykle jde o dýhované dřevo, jež může být doplněno prosklením, čalouněním atd. To je mnohdy nutné také vyměnit. Ovšem dnes bude řeč pouze o dřevě a jak mu obléknout nový kabátek. Obvykle je potřeba odstranit poškozený nátěr a zatmelit kosmetické vady na nábytku. Ze všeho nejdůležitější je právě příprava. Odstranit staré laky, nátěry, opravit poškození, teprve potom se pustit do dekorování.

Odstraňování laku mechanickou cestou

Nejdříve dokonale očistíme suchým hadrem veškeré nečistoty na nábytku, poté namočíme hadr do vlažné vody s octem a nábytek vlhkým hadrem omyjeme a necháme uschnout. Je-li nábytek lakovaný, musíme odstranit starý lak a nátěr. To je realizovatelné několika způsoby: broušení (pouze u snadno dostupných míst a hladké plochy), opalovací pistole (odstraní i velmi silné vrstvy starého nátěru), horkovzdušná pistole (nahřát povrch a změklý nátěr odstranit opatrně škrabkou). Abychom docílili opravdu hezkého povrchu, je nutné vždy začistit koncovým broušením a perfektně otřít jemný brusný prach. V případě nábytku s ornamenty by nemusely tyto metody být těmi nejlepšími.

Odstraňování laku chemickou cestou

Existuje proto ještě možnost odstranit laky a nátěry chemickou cestou – organická rozpouštědla či louh. V případě, že použijeme odstraňovače laků a starých nátěrů dbáme vždy rad výrobce, jinak se může stát, že při nešetrném a nedokonalém odstranění nebude nový nátěr na dřevě držet a po čase se vytvoří na povrchu „puchýřky“. Přesný návod a postup vždy uvádí výrobce v přibaleném letáku nebo rovnou na obale výrobku. Od věci není zeptat se rovnou i v prodejně. Měli vy vám umět poradit.

Při odstraňování starých laků a barev se přípravek nanese štětcem nebo stěrkou (některé přípravky jsou řídké, jiné gelové, aby nestékaly) ve stejnoměrné vrstvě. Po uplynutí doby dle návodu 15 až 30 minut se nabobtnaný nátěr seškrábne stěrkou. U silných vrstev je nutné postup i několikrát opakovat. Zbytky odstraňovače, jež obsahují vosky, se obvykle odstraní ještě omytím ošetřované plochy vodou a kartáčem.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top