skip to Main Content
Jak neutrácet za zbytečnosti na dovolené - ilustrační foto

Všichni to dobře znají. Návrat z dovolené je plný příjemných zážitků, pořízené fotografie nám to ještě umocní, ale výpis z bankovního účtu nás vhodí rovnou do reality. Přitom má člověk dojem, že nějak moc neutrácel a vlastně si toho tolik z dovolené nepřivezl. Jak je to vůbec možné? Nejen cenu dovolené se vyplatí plánovat, ale vhodné je rovněž určit si finanční strop, který na dovolené nepřekročíme.

Vytoužené okamžiky dovolené v zahraničí svádějí k utrácení. Když už tady jsem, tak si to přece pořádně užiju, ať to stojí zato. Výjimkou nejsou ani případy, kdy útrata na dovolené převýší cenu zájezdu. Kde všude se těžce vydřené peníze rozkutálejí? Suvenýry, jídlo a nápoje, oblečení a jiné cetky, zábava… ve finálním součtu mohou tyto položky činit nemalou sumu a nechat vás s průvanem v peněžence. Jděte na to chytře a zamezíte marnivému utrácení. Stačí pár účinných opatření. Která to jsou, se dozvíte v následujících řádcích.

Omezená hotovost

Stanovte si částku, kterou hodláte utratit a více než tuto sumu sebou nevozte. Na nákupy si neberte veškeré peníze, co máte na útratu. Čím více jich člověk u sebe má, tím více to láká k nákupům. Peníze si vyměňte předem a v zahraničí používejte místní měnu. Směnit peníze na místě patří k nejméně výhodným způsobům. Je dobré mít sebou i rezervu, pro nečekané události, ale tu utraťte až těsně před odjezdem. Vždy je vhodné mít nějaká zadní vrátka.

Platbu kartou mezte

Při nákupech v obchodních centrech a jinde se snažte omezit platby kartou. Přestože kurs může být v mnohých případech výhodný. Lehce tak totiž ztratíte přehled o výdajích. Po návratu domů by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení v podobě vybíleného účtu.

Neutrácejte za hlouposti

Pravdou je, že dovolenou si má člověk užít, ale neznamená to, že sem patří i bezhlavé utrácení za hlouposti. To co má smysl jsou výlety, zábavné a sportovní akce a cokoliv, co vás obohatí. Co však nekupovat, jsou kýčovité suvenýry a další zbytečnosti nabízené ve všech turistických destinacích. Mimo skvělých zážitků si raději pořiďte jen jednu věc, která je typická pro danou zemi.

Drahé restaurace

Nechoďte hned do první restaurace, která bude na ráně. Poptejte se místních, kam je možné vyrazit na příjemné posezení a jídlo. To proto, abyste při placení účtu neměli dojem, že kupujete celou restauraci. Drahé restaurace a bary bývají většinou na hlavní turistické promenádě. Je to sice kousek, ale romantická procházka do vzdálenější, leč mnohem levnější restaurace nemusí být také od věci.

Dovolená za vlastní peníze

Dovolená by měla být jakýmsi benefitem a zaslouženým odpočinkem za celý rok práce. Pokud si nemůžete dovolit zahraniční dovolenou z ušetřených peněz, zvolte jinou odpočinkovou dovolenou, která vás nezruinuje. Také u nás existuje mnoho překrásných míst, kde se dá věnovat vodním radovánkám, sportovat, poznávat místní kulturu. Rozhodně si neberte půjčku jen proto, abyste mohli jet na dovolenou. Další rok a více pak budete splácet týden volna – to určitě za to nestojí.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top