skip to Main Content
jak ušetřit za topení

Na řeckých ostrovech nebo v Karibiku tohle naštěstí řešit nemusí, ale v našich zeměpisných šířkách je zima stále zimou, i když jí v poslední dekádě chybí trochu více sněhu podle vzoru Ladových obrazů. Děti se sice zaradují, většina jich zimu skutečně miluje, ať už jde o bruslení nebo sáňkování, ale majitelé rodinných domů musí zavčasu přemýšlet nad efektivním způsobem vytápění. Ať už se rozhodnete pro palivové dřevo, elektřinu nebo plyn, existuje pár dobrých tipů, jak ušetřit. Rádi se o ně hned podělíme! Nejsou nutné žádné velké investice a rady jsou nanejvýš univerzální!

Nezapomeňte, každý stupeň navíc je znát

Nastavení stupňů na topení
Správným nastavením stupňů se dá ušetřit

Teplo domova nerovná se 25 stupňů Celsia ve všech místnostech. V některých prostorách je dokonce topení hodně neefektivní, takže platí, že bychom neměli nic přehánět. Ideální teplota v koupelně je mezi 22 a 24 stupni Celsia, v obývacím pokoji je to zhruba o jeden až dva stupně méně. Kuchyň a zejména ložnice nesmí být přetopená už vůbec, pro dobré spaní nám jistě stačí teplota kolem 18 ˚C. A chodba? Tam by mohla být teplota ještě o něco nižší, začněme třeba na patnácti. Termostat jistě se vším pomůže, a zvláště v případě elektřiny nebo plynu pamatujte, že každý stupeň navíc se promítne do faktur a vám nebude doma ani tak příjemně, jak jste původně chtěli. Dokonce platí, že stupeň nahoru rovná se zhruba pět nebo šest procent výdajů navíc!

Svou roli hraje i vlhkost vzduchu, optimální je na hranici 40 až 50 procent. Pokud tomu tak není, zkuste umístit na radiátor odpařovač vody nebo si pořiďte pár dalších rostlin. Při vhodné míře vlhkosti bude pocitová teplota v místnosti vyšší, než je reálná. A když už jsme u toho radiátoru, nesušte na něm prádlo!

Čtěte také: Vytápění krbovými kamny se vyplatí nejen z finančního hlediska

Topení odvzdušněte vždy na začátku sezony

Platí totéž, co v případě nábytku umístěného v jejich blízkosti, každá bariéra prostoru je znát a topení není tak efektivní. Platit za tepelné ztráty je pak nesmysl, nezapomeňte v těchto místech pravidelně čistit prach! Když také umístíte za radiátory hliníkové folie, teplo se odrazí zpět do místnosti, starý a osvědčený trik funguje i dnes. A hned jak odstartuje topná sezona, radiátor vyžaduje bezpodmínečné odvzdušnění.

Větrání? Intenzivní a také rychlé

Během zimy bychom měli větrat maximálně třikrát denně po dobu pár minut. Rozhodně není nutné nechávat okna otevřená déle, než je bezpodmínečně nutné. Včas zavřená okna nezpůsobí ochlazení stěn, u kterých by trvalo dlouho, než do sebe opět dostanou teplo. Velmi důležité je také správné utěsnění oken, jež může vyjít třeba jen na pár desetikorun – ale přinést mnohonásobně větší úsporu za topení.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top