skip to Main Content
Jahody v košíku - Ilustrační foto

Pokud se chystáte zasázet své oblíbené jahody a už se těšíte, jak budou ty vaše domácí, sladké a šťavnaté, máte štěstí, jahody se dají sázet prakticky pořád. Klasický jahodník je možné sázet v průběhu celého jeho vegetačního období, to znamená od dubna až do poloviny či konce října, podle počasí. Pro kvalitní plody sázejte kvalitní sazenice tím správným způsobem. Pak jim také dopřejte patřičnou péči.

Vhodné místo na jahody

Jahody milují slunce, to jim také propůjčuje nádhernou červenou barvu. Vyberte tedy slunné stanoviště, ve stínu vám totiž jahodník příliš nebude plodit. Jahody jsou bohaté na lehce stravitelné cukry, mají dostatek vlákniny, minerálních látek i vitaminů. A aby měly dostatek všech vyjmenovaných látek, potřebují humózní provzdušněnou půdu, vlhkou, neutrální až mírně kyselou.

Pokud na to máte čas, připravte si záhony pro výsadbu vašich jahod ideálně už rok předem. A takzvanou nejvhodnější předplodinou jsou hlavně rané brambory, rajčata, papriky a okurky. Ty pohnojte organickým hnojivem, nejlépe chlévským hnojem anebo zeleným hnojivem. Záhon před výsadbou pořádně zryjte nejméně týden předem, aby půda pořádně slehla.

Výběr správných sazenic

Kvalitní sazenice poznáte podle toho, že obsahují takzvané srdíčko, kořenový krček, starší i mladé kořeny a několik listů. Rostlinka nesmí být seschlá ani povadlá a nesmí mít skvrny. Nakupujte raději přímo u specializovaných prodejců, kteří své zboží dobře znají a nabízejí kvalitní rostliny. Navíc jsou schopni vám poradit s výběrem odrůdy, sázením, pěstováním a správnou péčí.

Jak sázet jahody

Nejdůležitější je asi při výsadbě jahod dodržování dostatečných rozestupů. Mezi jednotlivými rostlinkami proto dodržujte doporučený spon. Nejvhodnější je sázení jahodníku do řad vzdálených od sebe 50 až 70 cm. Budou mít dostatek místa, vody i slunce a značně si usnadníte také sběr. V řádku dodržujte rozestupy 20 až 40 cm podle vzrůstnosti jednotlivých odrůd.

Během sázení buďte pečliví, sazenice nesmí mít po vysazení srdíčko pod zemí, ale nesmí zároveň příliš vyčnívat nad půdou, aby jahodníku nevyčníval krček. Musí pěkně sedět na půdě a pamatujte, že ta trochu slehne. Po zasazení každou sazenici zalijte a během vegetačního období zalévejte podle potřeby a sucha pravidelně. Jahody potřebují neustále vlhkou půdu. Můžete je také přihnojit vhodným hnojivem přímo na jahody. Pak už se můžeme těšit na velkou sklizeň lahodných, krásně červených jahod.

5/5 - (1 vote)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top