skip to Main Content
Lepení tapet stěnu

Ačkoliv se tapety v jednu dobu úplně vytratily, nyní se vrací na scénu a zažívají velký boom. Není divu, protože právě bytové tapety dokážou originálním způsobem zútulnit interiér a vytvořit požadovanou atmosféru. Vzhledem k tomu, že mnohé návrhy pochází z řad špičkových designérů, je možné v současnosti pořídit učiněné skvosty. Materiál, barva i vzor, se dá přizpůsobit do jakkoliv zařízeného interiéru. Od moderny, přes retro, industrial či vintage styl bydlení.

Bytové tapety a jejich praktická stránka

Vytapetovat lze i jednobarevnou strukturovanou tapetou namísto malování. Jejich funkci i snadnou aplikaci oceníte v případě nerovností zdí. Máte-li doma nerovné stěny s kosmetickými vadami a nechce se vám pouštět do stavebních úprav, pak funkci tapet oceníte. Pro tyto účely se hodí tapety s vystouplými vzory, jež kryjí nedostatky zdí. Případně hladké tapety s různými vzory, jež opticky pohltí to, co je jinak na první pohled zřetelné. Tapety lze využít rovněž pro stropy, kde často bývají praskliny. Tapetování stropů vždy souvisí s tapetováním stěn a vzhledem k náročnosti provedení je lépe tapetovat strop ve dvou. K dalším nesporným výhodám, proč dát předost tapetám před barvou je fakt, že na slunci tolik neblednou a vydrží déle.

Tapety rozdělujeme nejen podle barvy a vzoru, ale i materiálu. Do koupelny se hodí voděodolné tapety, vysoce odolné pak do předsíně, haly a dětského pokoje. Velmi doporučované jsou vliesové tapety, protože se snadno lepí i odstraňují.

Jak začít s tapetováním

  • Jako první krok je důležité připravit podklad, kde tapetu budeme lepit. Plochy musejí být srovnané (smirkovým papírem vyhladit velké nerovnosti, zasádrovat díry apod.) Jestliže už na zdi nějakou tapetu máme, je lépe jí odstranit než překrývat novou. Poté stěnu natřeme penetrací, aby nová tapeta přilnula (problémová bývá hlavně kuchyň, kvůli párám a mastnoty). Na silně savé či drsné povrchy je vhodné nanést podkladový nátěr.
  • Jako další krok, aby se nám tapeta zbytečně nikde nekrčila a nemuseli jsme improvizovat za pochodu, je odmontování vypínačů, zásuvek a jiných překážek na stěně.
  • Aby byla tapeta nalepená rovně, pomůže olovnice, snažíme se být co nejpřesnější. Určitě nechcete mít křivě nalepené tapety – neváhejte použít i další pomůcky, jako je tužka, vodováha, pravítko.
  • Předem si naměřte jednotlivé pruhy tapet – délka závisí na výšce stěny. Ke každému dílku připočítejte minimálně 10 centimetrů navíc. Konečnou délku srovnáte najednou.
  • Položte pruhy tapet na rovnou plochu a lepidlo roztírejte rovnoměrně od středu do stran, aby nikde nevznikaly větší nánosy a jinde by lepidlo chybělo. Poté poskládejte tapetu natřenou stranou k sobě, aby lepidlo pořádně nasákla. Nenatírejte lepidlem všechny pruhy tapet, ale jen tolik, co stihnete nalepit během 15 minut.

 

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top