skip to Main Content
Úspory za bydlení

Bydlení patří již tradičně mezi největší výdajové položky našeho rozpočtu. Náklady každým rokem rostou, ceny bytů se zvyšují, rostou i ceny za energie a další nezbytnosti, bez kterých jednoduše nelze existovat. Dá se vůbec za bydlení nějak ušetřit? Existuje způsob, jak snížit vaše životní náklady a ušetřit si více na dovolenou nebo na vaše koníčky? Ano, existuje, jen je potřeba se nad věcmi zamyslet a hledat vhodná řešení. Jak se říká – kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. I vy můžete bydle levněji, jde je o to chtít.

Kolik místa potřebujete?

V dnešní době platíte doslova za každý centimetr čtvereční. Nejen že větší byty jsou obecně dražší, ale samozřejmě také veškeré náklady na topení, elektřinu a další budou zákonitě vyšší. Proto je klíčové zvážit, kolik místa skutečně potřebujete a nebydlet v bytě, který překračuje vaše potřeby. Předtím, než se rozhodnete pro nějakou velikost bytu, zodpovězte si následující otázky:

  • Jak moc času v bytě trávím?
  • Plánuji rodinu?
  • Mám práci nebo koníček, který vyžaduje hodně prostoru?
  • Chci si zvát domů přátele a rodinu, pořádat oslavy a další?

Odpovědi na tyto otázky jsou naprosto klíčové k tomu, abyste se správně rozhodli, jak velký byt potřebujete. Žijete-li sami a rodinu ani neplánujete, je vám velký byt opravdu k ničemu. Možná vždycky najdete způsob, jak pokoj navíc vhodně využít, ale peníze, které takto budete muset měsíčně investovat navíc za to nestojí. Jste-li společenský typ a jedna návštěva u vás střídá další, pak potřebujete prostor, kam lidi usadit, případně pokoj, kde mohou přespat. To vše musíte zvážit, včetně vašich finančních možností.

Ušetřete za energie

Na energiích se dají ušetřit až desítky tisíc ročně. Prvním krokem je zhasínat. Jakmile odcházíte z pokoje, zhasněte světlo. Pokud si večer jen čtete v posteli, postačí vám malá lampička. Namísto klasických žárovek volte ty úsporné s velkou životností. Na domácích spotřebičích využívejte úsporné režimy. Pračky takový obvykle mají, podobně jako třeba kávovar nebo lednice. Vypínejte všechny spotřebiče, které aktuálně nepoužíváte. Neplaťte za služby, které nevyužíváte. Skutečně sledujete prémiové kanály na kabelové televizi? Pokud si odpovíte záporně, ještě dnes tuto službu zrušte. Možná to nejsou enormní úspory, ale když se ve finále sečtou, mohou z toho vzniknout částky, které se ve vašem rozpočtu projeví.

Neplýtvejte vodou

Snažte se také šetřit s vodou, je to nejen ekonomické, ale i ekologické. Vytvořte si správné návyky, které vám umožní promrhat co nejméně vody.

  • Nikdy nenechávejte téct vodu při čištění zubů.
  • Kupte si myčku. Umýváním v ruce spotřebujete vždy více vody.
  • Splachujte jen polovinou nádrže.

Možná vás často ani nenapadne nad takovými věcmi přemýšlet, ale všechny hrají ve finálních nákladech svou roli. Naše společnost je nastavená tak, že si s plýtváním moc hlavu nedělá, ale je to nejen finančně nevýhodné, ale navíc to ani neprospívá udržitelnému rozvoji. Šetřit vodou byste měli bez ohledu na to, zda chcete ušetřit nebo ne. Je to jednoduše něco, co by se mělo stát běžnou součástí života a občanskou povinností.

Investujte chytře

Některé investice do bydlení se vám vrátí stonásobně. Například výdaje za výměnu oken nebo zateplení se vám vrátí už při prvním účtu za topení. Vyplatí se při výběru ubytování myslet i na jeho energetickou náročnost. Některé starší domy používají systémy a metody, které jsou v dnešní době zastaralé a nákladné. V modernějších stavbách lze obvykle více ušetřit, protože řada důležitých prvků jako je zateplení nebo plastová okna jsou už přítomny. I toto by mělo být důležitým argumentem, proč volit to které ubytování.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top