skip to Main Content
Bílý ocet v domácnosti - naše tipy - ilustrační foto

Ocet zná úplně každý a patrně jej každý má i doma. Je typický svým štiplavým aroma a kyselou chutí. Mimo to, že jej často požíváme do jídla má i mnoho dalších způsobů využití. Pomáhá zamrzlým oknům, rozzáří zašlé šperky, zatočí s vodním kamenem. Přinášíme vám tipy, jak lze ještě využít ocet v domácnosti.

1. Zatočí s vodním kamenem

Ocet je výtečným odstraňovačem vodního kamene, který rád ulpívá třeba ve varných konvicích. Stačí nechat projít vodou s octem a vylít. Pak ještě nechat provařit čistou vodou a opět vylít. Konev bude jako nová. Stejně tak účinně vyčistí i hlavici u sprchy.

2. Fleky na koberci

Smícháním jedné lžíce tekutého pracího prášku a jedné lžíce bílého octa v půl litru vody získáme výtečný čistič na koberce. Směs naneseme na fleky a měkkým kartáčem či hadříkem vyčistíme. Poté hadrem s čitou vodou ještě dočistíme a přebytek vody necháme nasát do suchého hadru.

3. Leštič zrcadel

Vyčistíme-li zrcadla octem, budou mít zářící a lesklý povrch. Navíc se vyhneme chemickým přípravkům.

4. Vyčistí mikrovlnnou troubu

Do mikrovlnné trouby vložíme misku s vodou a octem. Pro lepší vůni lze přidat i citron. Zapneme a necháme vodu, aby se ohřála, vzniklá pára uvolní nečistoty, pachy se neutralizují, pak už jen stačí setřít hadříkem.

5. Ocet do odpadu

Občas z kuchyňského dřezu vychází nelibý zápach. Toho se zbavíme, když nalijeme šálek octa do jeho hlubin a necháme působit. Po 15 minutách jen pustíme teplou vodu.

6. Desinfekce kuchyňského prkýnka

Kuchyňské prkýnko je vhodné čas od času vydesinfikovat. Stačí jej otřít octem. Zbaví se nečistot, virů a bakterií stejně jako pachů.

7. Čistič toalety

Jak jsme již zmínili, ocet výtečně desinfikuje. Stačí nasypat do mísy jedlou sodu, přelít octem a po 10 minutách jen přelít teplou vodou z kohoutku.

8. Zahubí plevel

Ocet lze využít i na zahrádce. Stačí ho dát do nádoby s rozprašovačem a postříkat jim plevel nebo přímo plevel octem polévat.

9. Čerstvé květiny

Dostali jste květiny, ale nemáte ono zázračné hnojivo, které se mnohdy přidává ke kytce? To vůbec nevadí, protože stačí do vázičky přidat 2 lžičky cukru, 2 lžičky octa a 1 litr vody. Stonky kytek ořízneme a ponoříme do roztoku, vodu vyměníme opět za 5 dní.

10. Čisté štětce

Chceme-li odstranit zaschlou barvu na štětcích, ponoříme jejich štětiny na hodinu do katrolu s octem, poté zapneme sporák a přivedeme k varu. Štětce následně vytáhneme, opláchneme čistou vodou, osušíme a máme štětce opět čisté.

Hodnocení článku

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Back To Top